İhracatta KDV istisnası uygulaması ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 286659
  2. Yazar: FERİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüz dünya ekonomisinde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin rekabetini geliştirmek, dış ticaret dengesinin sürdürülmesi ve döviz ihtiyaçlarını karşılamasında ihracat hayati önem arz etmektedir.Bir ülkenin ekonomik refahını arttıması büyük ölçüde katma değeri yüksek ürünleri içeren ihracat hacmine bağlıdır. Bu nedenle, ülkeler ekonomilerini daha rekabetçi kılabilmek ve ihracat hacimlerini arrttırmak için ihracat sektörlerini Ar-Ge, eğitim, kalifiyeli personel istihdamı, bazı vergi istisnaları, düşük faizli krediler gibi daha birçok farklı yolla doğrudan veya dolaylı olarak ihracat sektörlerini teşvik etmişlerdir.Her ne kadar doğrudan bir teşvik olarak görülmesede, ihracat işlemlerinden doğan yüklenilen KDV'nin iadesi ihracatçı şirketlerin teşvik edilmesinde önemli bir faktördür.KDV'den istisna ihracat işlemlerinden doğan yüklenilen KDV ile ilgili vergi yükünün iadesi olan KDV iade sistemi ihracatçıların uluslararası rekabetini ve finansal güçlerini arttırmak için büyük öneme sahiptir.Tezde ihracatta KDV istisnası ve iade uygulamalarının muhasebeleştirilmesi ve iade sürecindeki karşılaşılan sorunlar incelenmiştir.Anahtar Kelimler; İhracat, İhracat teşvikleri, KDV, KDV iadesi
Özet (Çeviri)
In today's world economy, export is of vital importance in order to enhance economies' competitiveness , maintaining the balance of foreign trade and meeting the needs of foreign exchange for developed and developing countriesFor economic welfare of a country to improve the particulary depends on volume of export including high value-added products. Therefore, countries have direclty or indirectly promoted their export sectors in different ways such as R&D, marketing, employment of qualified personnel, training, some tax exemptions, low-rated interest credits and more in order to increase their export volume and make more competitive economies of their countries.Although, it is not seen as a direct incentive, refunding of deferred VAT arise from export transactions is an important factor in promoting of exporter companies.VAT refund system which is refunding of tax burdens regarding deferred VAT arise from export transactions that are exempt from VAT has great importance to enhance financial powers and international competition of exporters.In the thesis, accounting of VAT exemption application in export and VAT refund applications, problems in VAT refund process are examined.Key Words : Export, Export promotions, VAT, VAT refund