Ziya Paşa'nın Harâbâtının 1. cildi. (inceleme, metin,dizin)
  1. Tez No: 286660
  2. Yazar: ŞEFİKA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Ziya Paşa, Tanzimat Devri Yeni Türk Edebiyatında önemli bir isimdir. Harâbât ise Ziya Paşa'nın 1875'te yayınlanan eseridir. İçerisinde Türk, Arap, İran ve Çağatay sahasında yetişmiş şairlerin şiirleri vardır. 3 ciltten oluşur. Birinci ciltte manzum bir önsöz ve Türkçe, Farsça, Arapça kasideler, ikinci ciltte Türkçe, Farsça, Arapça şiirler ve üçüncü ciltte ise Türkçe, Farsça mesneviler yer alır. Önsözü manzum bir edebiyat tarihi kabul edilir ve bu kısımda divan edebiyatını över. Edebiyatımızda ilk antoloji olarak kabul edilir. Ziya Paşa'ya göre şiirimizin Baki'ye kadar olan devrinde Türkçe kaba sözlerle doludur. Bu yüzden Harâbât Baki ile başlar.
Özet (Çeviri)
Ziya Paşa is a major person of the new turkish lietarature during the reforms period.As for the Harabat,it is a work of ziya paşa which was published in 1875. it contains the poems of some poets who were educated in the area of turk,arab,iran and çağatay. ıt consists of three volumes.In the first volume,ıt consists of a preface in verse and eulogies in turkish,persian and arabian.In the second volume,there are poems in turkish,persian and arabian.As for the third volume,there are mesnevisin turkish and persian.The preface is admitted as a literature history in verse and it commends the dewan literature in this part.It is admitted as a first anthology.According to ziya paşa,turkish is full of rough words up to the period of Baki.Because of this reason,Harabat begins with Baki.