Analysis of the effects of macroeconomic factors on İstanbul Stock Exchange (2000-2010)
Makro ekonomik faktorlerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerindeki etkilerinin incelenmesi (2000-2010)
- Tez No: 286663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OGUS BINATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu calisma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal-100 Endeksi' nde gözlenen değişimlerin nedenini makro ekonomik faktörler açısından aylık verilerle analiz eder ve yine bu çalışmada ekonomi teorisinde yer bulan ` finansal piyasaların volatilitesi makro ekonomik etkilerinde oluşur' hipotezi İMKB açısından korelasyon testi ve Granger Nedensellik yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonunda, İMKB Ulusal-100 Endeksi ile diğer tüm değişkenler arasında anlamlı ikili korelasyonlar tespit edilmiştir. Dahası, çalışma sonucunda, IMKB işlem miktarı, TÜFE ve TEFE verilerinin İMKB Ulusal-100 Endeksi' nin Granger Nedeni olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, elde edilen sonuçlara gore İMKB Ulusal-100 Endeksi döviz sepeti, İMKB' de yabancıların işlem hacmi, Merkez Bankası Parası, cari açık/GSYİH verilerinin Granger Nedenidir. Son olarak ise İMKB Ulusal-100 Endeksi ile bankalararası gecelik faiz oranı, hazine faiz oranı, M1, M2, M2Y ve sanayi üretim endeksi verileri arasında ikili ilişkiler bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes reasons of observed fluctuations at Istanbul Stock Exchange National-100 Index in terms of macroeconomic factors by using monthly data and test the hypothesis that `volatility of financial markets consists of macroeconomic effects? that is suggested b economic theory for ISE using correlation and Granger Causality Tests. At the end of the study, significant binary correlations between ISE National-100 Index and all other variables were determined. Moreover, as a result of the study, it was determined that traded volume of ISE, CPI and WPI Granger Cause ISE National-100 Index. On the other hand ISE National-100 Index Granger Causes currency basket, foreign transaction volume of ISE, Central Bank Money and current account deficit/GDP. Finally, it was also determined that there are mutual relationships between ISE National-100 Index and the variables of interbank overnight interest rate, treasury interest rate, M1, M2, M2Y and industrial production index.