Retail store performance measurement through supply chain perspective
Tedarik zinciri perspektifiyle perakende mağaza performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 286664
  2. Yazar: IŞIK ÖZGE YUMURTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇDAN BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Performans değerlendirmesi faaliyet gösterilen sektörden bağımsız olarak, her firma için önem arz etmektedir. Özellikle, perakende sektöründe rekabet etmek oldukça zorludur. Küresel perakendecilerin belirgin bir şekilde rekabetin zorlu olmasında payları vardır. Öyle ki, küreselleşmenin etkisiyle küresel perakendecilerin gücü ve pazar payları değişmiştir. Bu nedenle, uygun performans ölçüm yöntemleri kullanmak, kaynak ve çıktıları performans sonuçlarına göre yönetmek perakendeciler için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, gıda perakendeciliğinde faaliyet gösteren küresel bir perakendecinin, perakende mağaza performans ölçümü detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın analiz kısmında, 33 perakende mağazasının performans ölçümü Mart 2009 ? Mart 2010 aralığındaki 52 haftalık süre için yapılmıştır. Bu çalışmada, ilgili perakende mağazalarının performans ölçümünü yapabilmek, performans ölçümünde kullanılan girdi ve çıktılar arasındaki etkileşimi ortaya koyabilmek, seçilen bağımlı değişkenlerdeki varyans değişimlerini açıklayabilmek ve perakende mağaza performansının değerlendirilmesinde kaynak taban teorisi kullanımıyla tedarik zinciri perspektifini oluşturacak teorik altyapıyı sağlayabilmek için Veri Zarflama Analizi ve istatistiksel analizlerden yararlanılmıştır. Tez kapsamında, perakende mağaza ölçümünde kullanılabilecek yeni bir model geliştirilmiştir.Çalışma dahilinde kullanılan veriler gerçek firma verisidir. Sonuç olarak, bulunan analiz sonuçları teorik çerçeveyle uygunluk göstermekte ve yönetimsel çıkarımlar sağlanmaktadır. Bu çalışma, perakende mağazası performans değerlendirmesinde tedarik zinciri perspektifi yaklaşımı kullanmasıyla teoriye ve pratiğe katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Regardless of the industry, performance assessment is vital for firms. Especially, in the retailing industry, the competition is fierce than ever. The role of global retailers is evident in this. With the impact of globalization, the power and market share of global retailers have altered accordingly. Hence, using proper performance measurement methods and managing the resources and outputs in accordance with performance results, are vital for companies. This study provides comprehensive analysis of performance measurement of retail stores that belongs to a global retail chain operating in food retailing. The research analysed 33 retail stores through weekly collected data from March 2009 ? March 2010. Data Envelopment Analysis and statistical analyses were conducted to measure the performance of retail stores, to explain the interaction between inputs and outputs, to explain the variance change in selected dependent variables and to provide theoretical background for supply chain perspective through the usage of Resource Based Theory. This thesis develops a new retail store performance measurement model that is empirically supported. Additionally, it provides theoretical background for supply chain perspective in retail store performance measurement.To verify the validity of the proposed conceptual model, this study utilizes real company data. Consequently, the results are consistent with the theoretical background while providing deeper managerial implications. The study contributes to theory and practice through the usage supply chain perspective in retail store performance assessment.