Ömer Osman Erendoruk'un hayatı, sanatı ve eserleri
Ömer Osman Erendoruk is life, art and works
  1. Tez No: 286666
  2. Yazar: SEDA TİLEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Beş yüz yıl Osmanlı yönetiminde kalan Bulgaristan, Balkanlar'ın terk edilmesiyle kan ve gözyaşına boğulmuş; yakın zamana gelindiğinde ise, aynı topraklarda Jivkov tarafından Türklere karşı asimilasyon politikası izlenmiştir. 1944 yılında Bulgaristan'a komünist rejimin yerleşmesiyle asimilasyon, devletin resmi ve sistemli politikasının niteliğini değiştirmiştir. Özellikle Jivkov döneminde (1962-1989) Türklerin tamamıyla asimile edilmesi düşünülerek ?tek milletli? Bulgaristan oluşturma idealine yönelik uygulamalar artmıştır.Bulgaristan Türkleri edebiyatı, Balkanlar'daki Türk edebiyatının önemli bir parçasını teşkil eder. Yaşanan zorluklara ve uygulanan baskılara rağmen önemli eserler ortaya koymayı başaran yazar, şair ve dava adamı Ömer Osman Erendoruk, Bulgaristan Türk edebiyatının roman, hikâye ve şiir türünde başarılı eserler vermiş olan önemli bir ismidir.
Özet (Çeviri)
The remaining five hundred years under Ottoman rule in Bulgaria, the Balkans, the abandonment of the blood and drenched in tears, recently reached the same land against the Turks, a policy of assimilation followed by Zhivkov. Assimilation, by settling of the communist regime in Bulgaria in 1944, the government has changed the nature of formal and systematic policy. Especially duringJivkov (1962-1989) the Turks thought to be completely assimilated into a“one-nation”ideal for creating applications in Bulgaria has increased.Literature of the Turks of Bulgaria, the Balkans is an important part of Turkish literature. Despite the difficulties, and pressures applied to important works of art have managed to put the author, poet and man of action Erendoruk Omar Osman, Bulgaria, Turkish literature, novels, stories and poems that had an important type is the name of the successful works.