Ömer Osman Erendoruk'un hayatı ve eserleri üzerine bir araştırma
A research on the life and works of Omar Osman Erendoruk's
  1. Tez No: 292866
  2. Yazar: OĞUZHAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Ömer Osman Erendoruk (1934-2006), edebiyat dünyasına 50'li yıllarda girmeye başlar. Yazı hayatına öğretmen lisesinde yazdığı şiir denemeleriyle başlamıştır. Farklı yazar ve şairlerden esinlenerek, farklı edebiyat anlayışlarını inceleyerek, Bulgaristan Türklerinin içerisinde bulunduğu durumu gerçekçi ve milliyetçi bir çerçeve içerisinde yansıtmıştır.Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Ömer Osman Erendoruk'un hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir incelemeyi kapsamaktadır. Yazarın hayatından yola çıkarak eserlerini incelediğimiz bu çalışmada Erendoruk'un şiirlerinden başlayarak yayımladığı her eserinin üzerinde etraflıca durduk. Edebi dünyasında ağır basan şiirlerini tematik olarak ayırarak şiir kitaplarını belirli çerçevelerde işlemeye çalıştık. Ardından hikâyelerini, romanlarını, masallarını, anılarını, mektuplarını sırayla inceledik. Her bölüm sonunda genel bir değerlendirmeyle sonuca varmaya çalıştık. Balkan Türkleri Edebiyatında, özellikle de Bulgaristan Türkleri Edebiyatında yayımladığı farklı türlerdeki eserleriyle önemli bir yere sahip olan Ömer Osman Erendoruk'un daha önce incelenmemiş, üzerinde durulmamış yönünü öne çıkarmaya ve ona gereken değeri vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Omer Osman Erendoruk (1934-2006), entered the world of literature in 1950s. He began act of writing with his essays in teachers´ training school. By inspiring different poets and writers, by reading different literature approach he reflected the condition of Bulgarian turks with the point of realistic and nationalist.This workout, as prepeared master thesis, contains research about art, pieces and life of Omer Osman Erendoruk. In this workout, we stated thoroughly from his poems to his published every pieces. We tried to work his poem books by classifying tematically his most valuable poems in world of literature. Afterwards, we analyse his stories, novels, tales, memories and letters respectively. At the end of the analysed every section, we tried to reach a general assesment. We tried to give importance to his unknown and uninvestigated features. He has an important status with his published different type of pieces in literature of balkan turks especially literature of bulgarian turks.