Aile işletmelerinde aile değerlerinin örgüt kültürüne etkisi
The effects of the family values to the organizatonal culture in the family enterprises
- Tez No: 286676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN REYHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Değişen ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyal şartlarda işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için değişmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Varlıklarını sürekli kılmak isteyen değişime açık işletmeler, performanslarını geliştirme, üretkenliklerini arttırma ve yönetsel etkinliği sağlamanın yollarını aramaya başlamışlardır.Bir örgütteki kültürün oluşmasına egemen olan değer ve inançlar işletmenin devamlılığında oldukça önemli bir araçtır. Örgüt kültürü, örgüt içinde yer alan kurucu, aileden çalışanlar, aileden olmayan çalışanlar, yönetici ve liderlerden etkilenmektedir. Bu etki, aralarında kan ve duygu bağı olan aile işletmelerinde çok daha güçlü olabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir bir aile işletmesinin yaratılmasında önemli etkisi olan örgüt kültürüne aile değerlerinin etkisinin saptanmasıdır. Bu amaca ilişkin görgül çalışma, Antakya'daki aile işletmelerine anket tekniği uygulanmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Aile değerleri için Schwartz Değerler Araştırması ve örgüt kültürü için Denison Örgüt Kültürü ölçekleri kullanılmıştır.Aile değerleri ve örgüt kültürü faktör analizi sonucunda, ölçeklerdeki ifadelerin anlamlı bir şekilde bir araya gelmesi ile alt boyutlara ayrıldığı ve bu boyutlar çerçevesinde aile işletmelerinde aile değerleri boyutlarının örgüt kültürüne etki ettiği regresyon analizi sonucunda saptanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLERAile İşletmeleri, Aile Değerleri, Örgüt Kültürü, Schwartz Değerler Araştırması, Denison Örgüt Kültürü
Özet (Çeviri)
Changing has been an obligation for the enterprises to be able to survive their lives in changing economical, political, cultural and social conditions. The enterprises, which wish to resume their existence and which are open to change, have started to look forward to find ways of developing their performance, increasing their productivity and providing managerial efficiency.The beliefs and values that are dominant to form the culture in an organization are an important instrument in the continuity of the enterprise. The organizational culture is affected by the organization founder, employees that are family members, employees that aren?t family members, manager and leaders. This effect can be much more powerful in the family enterprises that have blood and emotional ties between employees.The aim of this study is to determine the effect of the family values on the organizational culture that has an important effect on creating a sustainable family enterprise. The empirical study related to this aim is applied by using questionnaire technique in the family enterprises of Antakya. For family values Schwartz Value Survey and for organizational culture Denison Organizational Culture scales have been used.In a conclusion of the factor analysis, the family values and the organizational culture are divided into subscales by gathering the statements of scales significantly. In this framework, with the regression analysis, it is found that the dimensions of the family values has effect on organizational culture in the family entreprises.KEYWORDSFamily Enterprises, Family Values, Organizational Culture, Schwartz Value Survey, Denison Organizational Culture