Optimal location of waste landfill site for İzmir
İzmir için optimum atık depolama tesisi yerseçimi
- Tez No: 286692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Üretilen atık miktarı hızla artan nüfus ile birlikte artmaktadır. Ayrıca, kentsel yaşam tarzları değiştikçe atık miktarı ve tüketim alışkanlıkları artmaktadır. Bu artışın önemli bir sonucu olarak, atık yönetimi insan ve çevre sağlığı için önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma İzmir'de bir katı atık düzenli depolama alanı için en uygun yeri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya konu olan tesis İzmir için ikinci depolama alanı olacaktır. Çünkü kararı verilmiş olan tesisin varlığını dikkate almamız gerekmektedir. Öncelikle katı atık sahasının yer seçimi için literatürde kullanılan kriterleri tespit ettik ve değerlendirdik. Daha sonra ek kriterler belirlendi ve kriterler için değerlendirme metotlarını incelendi. Devamında tedarik zinciri yapısı üzerinde katı atık yönetimini ekleyerek genişletilmiş bir görünüm ortaya konmuş ve genişletilmiş tedarik zinciri, akış ve sorumluluklar açısından incelenmiştir.Biz kriterleri süreci ve aday tesis yerlerinin belirlenmesi için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), lojistik maliyetleri belirlemek için Genel Cebirsel Modelleme Sistemi (GAMS) kullandık. Daha sonra katı atık sahası için uygun olan alternatiflere Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve analitik yöntemleri kullandık. Tesisin ömrü nü göz önünde bulundurarak bu süre içerisinde parametrelerin değerleri değişse dahi tesisin en uygun yeri hala sağlıyor olması için verileri tahminleyerek analizleri tekrar gerçekleştirdik. Son olarak tüm analizlerin nihai skorlarını kullanarak en iyi alternatifi gösterdik.
Özet (Çeviri)
The amount of waste generated is rapidly increasing with the increasing population. Moreover, urban life trends boost consumption, thus amount of waste increases. As an important consequence, waste management became an important issue for people and environmental health. This study aims to identify an optimal location for a landfill site in İzmir. The facility under consideration will be the second landfill site, and the decision needs to consider the existence of the decided location of first landfill site. First the criteria that used in the literature for solid waste landfill site selection are determined and evaluated the criteria used in. Then additional criteria are proposed and evaluation methods of the criteria are examined. After that, a view of solid waste management over an extended supply chain structure is demonstrated and the extended supply chain is examined in terms of additional flows and responsibilities.Geographical Information System (GIS) based approach is used to process the criteria and identify candidate facility locations. Besides, Mathematical Modelling is used for examining the logistics related criteria. Then Analytical Hierarchy Process (AHP) and analytical methods used to decide on the most suitable location for the landfill site. Further analysis that considers the projected changes in the values of the relevant parameters over the life time of the facility is also carried out in order to assess the robustness of the location decision. Finally, the optimal location for landfill site was pointed out with total scores of the all analysis.