Electrical and electronics goods waste management and optimal warehouse location selection in Turkey
Türkiye'de elektrikli ve elektronik eşya atık yönetimi ve optimal depo yer seçimi
- Tez No: 803599
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde Türkiye'de teknolojik ürünlerin hızlı ve bilinçsiz tüketimi ile elektronik atık miktarı giderek artmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de elektrikli ve elektronik eşyaların mevcut durumu ele alınmıştır. Ülkemizde oluşan e-atıkların kayıtlı toplama oranı düşüktür. Toplama oranlarının düşük olmasının ana sebebi kayıtsız ve kontrolsüz şekilde toplanan e-atıklardır. Bu atıkların ekonomiye geri kazandırılması gerekmektedir. Uygun bir toplama yapısı olmadan, ortaya çıkan elektronik atıkları geri kazanmak zordur. Bu çalışmada, usulüne uygun toplanmayan ve tutarsız şekilde ortaya çıkan elektronik atıklar (e-atık) ele alınmıştır. Türkiye'de elektronik atık uygulaması ve sanayisi gelişmiş belirli illeri kapsayan organize sanayi bölgelerine yakın ilçelerinde uygun depo yerlerinin kurulması amaçlanmıştır. Çalışmada 28 adet talep noktası vardır. Bu talep noktalarına en uygun hizmetin sağlanabilmesi için P-medyan problemi lokasyon tahsis modeli olarak uygulanmıştır. Açılması gereken depo yerleri seçimi ve sayısını belirlemek için IBM OPL CPLEX programı kullanılmıştır. Optimizasyon sonucunda açılması düşünülen uygun depo yerlerine karar verilmiştir. En uygun depo sayısı 5 olduğuna karar verilmiştir. Toplumun atıklarını evlerinden, depo kurulması öngörülen yerlere bırakması zordur. Tüm iller hizmet alacak şekilde merkezi yerlerde atık toplama kutularının oluşturulması planlanmıştır. Oluşan atık toplama kutuları ise açılan depo yerlerinden hizmet alabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The amount of electronic waste is increasing gradually with the rapid and unconscious consumption of technological products today in Turkey. Within the scope of this study, the current situation of electrical and electronic goods in Turkey has been addressed. The registered collection rate of e-waste formed in our country is low. The main reason for the low collection rates is the unregistered and uncontrolled collection of e-waste. These wastes need to be recovered into the economy. Without a suitable collection structure, it is difficult to recover the resulting electronic waste. In this study, electronic waste (e-waste) that is not collected properly and inconsistently occurred is addressed. It is aimed to establish suitable warehouse locations in the districts close to the organized industrial zones covering certain provinces with developed electronic waste applications and industries in Turkey. There are 28 demand points in the study. To provide the most appropriate service to these demand points, the p-median problem was applied as a location-allocation model. The IBM OPL CPLEX program was used to determine the selection and number of warehouse locations to be opened. As a result of the optimization, suitable warehouse locations to be opened have been decided. It was decided that the optimal number of warehouses was 5. It is difficult for society to leave their wastes from their homes to places where warehouses are planned to be established. It is planned to create waste collection boxes in central places so that all provinces will receive service. The waste collection boxes formed can receive services from the opened warehouse locations.