International cooperation on airborne forest firefighting: opportunities for Turkey and Greece
Orman yangınlarıyla havadan mücadelede uluslararası işbirliği: Türkiye ve Yunanistan için fırsatlar
  1. Tez No: 286691
  2. Yazar: MERT BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Public Administration, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege sahillerinde, havadan yangın söndürme üzerine işbirliği olanaklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye ve Yunanistan'ın güncel sistemleri incelenmiştir. Her iki ülkenin orman nüfusları, yangın geçmişleri, yangın riskleri/yoğunlukları, havadan yangın söndürme araçları, pistleri, su havuzları ve araç yerleşimide dahil olmak üzere, ilgili altyapı bilgileri toplanmıştır. İlgili kritik performans göstergeleri tanımlanmıştır. Ayrıca Türkiye ve Yunanistan'ın bugüne kadarki mevcut sistem değerleri hesaplanmıştır. Merkezi olmayan ve merkezi senaryolarda, kaynakların optimal yeniden yerleştirilmesi konusundaki karar verme süreci, matematiksel programlama modelleriyle incelenmiştir. Her iki ülke için işbirliği içinde olunan, optimal yerleştirme seçenekleri, oyun kuramı yaklaşımıyla, ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak, işbirliğinin potansiyel faydaları ve dezavantajları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the cooperation opportunities on airborne firefighting among Turkey and Greece in the Aegean Coast. To this aim, the current systems of Turkey and Greece are analyzed. Information about forest populations, fire history, fire risks/intensity maps, airborne firefighting vehicles, and related infrastructure including runways and water pools and the allocation of vehicles of both countries are gathered. Related critical performance indicators are defined and their values for the current systems of Turkey and Greece are evaluated. Mathematical programming models for optimal re-allocation of the resources in decentralized and centralized decision making scenarios are examined. A game theory based approach is used for finding the possible cooperative allocation options. Finally, the potential benefits and disadvantages are explained for cooperation.