Optimum locations of landfills and transfer stations in solid waste management
Katı atık yönetiminde çöp depolama alanları ve transfer istasyonlarının optimum yerleri
- Tez No: 129161
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS Ç. TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET KATI ATIK YÖNETİMİNDE ÇÖP DEPOLAMA ALANLARI VE TRANSFER İSTASYONLARININ OPTİMUM YERLERİ Nilüfer Nur Beğen Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi :Prof. Barbaros Ç. Tansel Eylül, 2002 Son yıllarda katı atık yönetimine verilen önem sağlık faktörleri ve çevresel endişelerden dolayı araş göstermektedir. Katı atık yönetimi atıkların toplanmasını, taşınmasını, işlem görmesini, geri dönüşümünü, kaynakta iyileştirilmesini ve elden çıkartılmasını kapsayan çok kapsamlı bir iştir. Bu tezde katı atık yönetiminin sorumlulukları içinde bulunan yer seçimi kararlarının verilmesi yönü, kati atık depolama alanları ve transfer istasyonlarının yerlerinin seçilmesi açısından incelenmektedir, öncelikle katı atık yönetiminin içeriği özetlemeklenmekte ve ilgili elemanlarına açıklık getirilmektedir. Yetkilililer tarafindan uygulanmakta olan gerçek yer seçimi süreci özetlenmekte ve araştırmacılar tarafindan teklif edilen yöntemlerle karşılaştırılmaktadur. Bu sayede, optimizasyonda kullanılan modellerin gerçek yer seçimi sürecine ne kadar yaklaştığı incelenmektir. Bu amaca ulaşmak için, çeşitli ülkeler için p-medyan modelleri formüle edilmekte ve mevcut çöp depo alanlarının yerleri optimal çözümlerle karşılaştırılmaktadır. Ele alınan diğer bir nokta da, transfer istasyonları için yer seçimi problemidir. Bu tezde transfer istasyonlarının yerlerinin belirlenmesi için yeni bir karışık tam sayılı programlama modeli önerilmekte ve önerilen model Ankara için uygulanmaktadır. Anahtar sözcükler. Kati atik yönetimi, çöp depolama alam yer seçimi problemi, Transfer istasyonu yer seçimi problemi, p-medyan modeli. iv /¦ 'VV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPTIMUM LOCATIONS OF LANDFILLS AND TRANSFER STATIONS IN SOLID WASTE MANAGEMENT Nilüfer Nur Beğen M. S in Industrial Engineering Supervisor : Prof. Barbaros Ç. Tansel September, 2002 In the recent years solid waste management has been given an increasing importance due to health factors and environmental concerns. Solid waste management refers to a complex task mat covers the collection, transfer, treatment, recycling, resource recovery, and disposal of waste. In this thesis, we investigate the siting aspect of solid waste management for the siting of landfills and transfer stations. We first review the context of solid waste management and clarify the elements associated with it. We review the actual siting process applied by the authorities and compare it with the methods proposed by the researchers. We aim to examine how good the models used in optimization may be at approximating the actual siting process. For that purpose we formulate /7-median models for several countries and compare the exisiting landfill locations with the cost-based optimal solutions. Another issue that we concentrate on is the siting of the transfer stations. We propose a new mixed integer programming model for the siting of the transfer stations and apply the proposed method for the city of Ankara. Key words : Solid Waste Management, Landfill Siting Problem, Transfer Station Siting Problem, p-median model