Bireysel ve toplumsal açıdan Kur'ân kıssaları
Quranic stories in point of their individual and social messages
- Tez No: 286757
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırmada günümüz bireysel ve toplumsal hayatına mesajları bağlamında Kur'ân kıssaları incelenmektedir. Söz konusu kıssalara ilişkin kavramsal çözümleme, amaçlar ve tahlil olmak üzere üç sacayağına oturtulmaya çalışılan araştırma dört temel bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Kur'ân kıssalarıyla ilgili kavramlar ve bunların anlaşılmasına doğrudan etki eden temel konular ele alınmaktadır.İkinci bölümde, kıssa çeşitleri, kıssaların temel özellikleri, Kur'ân'daki kıssalar ve kıs-saların amaçları incelenmektedir. Bu bağlamda biz, birtakım temel açıklamalar yapmaya çalıştık.Üçüncü bölümde, Kur'ân kıssalarının bugünün insanı için ifade ettiği önemi ortaya koyma ve onların amaçları doğrultusunda gerekli dersleri çıkarma adına söz konusu kıssaların bireysel açıdan tahlili konusu işlenmektedir.Dördüncü bölümde, Kur'ân kıssalarının günümüz toplumsal hayatı için ifade ettiği önem bağlamında onlardan gerekli dersleri çıkarmak amacıyla toplumsal açıdan ilgili kıssaların tahlili yapılmaktadır.Araştırmanın sonuç bölümünde ise çalışmada elde edilen veriler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is dealt with the Quranic stories in point of their individual and social messages. In this context this research consists of four main chapters, which is tried to be seated on three trivets namely, conceptual aspect, aims and analysis.In the first chapter, it is examined the concepts concerned with Quranic stories and basic matters which effect to be understood the stories.Second chapter consists of the kinds of stories, the basic characteristics of stories, the stories in the Qur?an and the basic aims of them. In this context we have tried to make important explanations.In the third chapter, we tried to analyze the messages of Quranic stories in point of indi-vidual life, to put forth their importance, and to take needed lessons for the purposes of them.In the fourth chapter, we tried to analyze the messages of Quranic stories to put forth their importance and to take needed lessons in point of social life.In the conclusion chapter, it is underlined and discussed the main results and main points which have been reached in this thesis.