İç kontrol faaliyetleri kapsamında krediler kontrolü ve banka etkinlik değerlendirmesi
Control of loans and evaluation of effectiveness of banks in the scope of internal control
  1. Tez No: 286758
  2. Yazar: SEZAYİ ÖZTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kredilendirme, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar için en yüksek geliri sağlayan faaliyettir. Bankaların kullandırdıkları kredileri tahsil edememesi diğer bir ifadeyle, kredilerin batık kredi haline gelmesi bankanın yürüttüğü faaliyetleri aksatabilmekte ve etkinliği azaltabilmektedir. Dolayısıyla iç kontrol sürecinde kredilerin kontrolü bankalar için ayrı önem taşımaktadır.Bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren bankaların İç Kontrol Birimleri'nin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla, bankalarda görevli İç Kontrolör sayıları ve toplam krediler girdiler olarak, takipteki krediler haricindeki kredilerin toplam krediler içerisindeki oranı ve kredilerden sağlanan faiz gelirleri çıktılar olarak alınıp veri zarflama analizi ile ölçüm yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmada hangi banka İç Kontrol Birim'lerinin hangi dönemlerde etkin olduğu belirlenmiş ve İç Kontrolör'lerin çalışmaları ile krediler kontrolünün sağlandığı ve böylece bankaların etkinliğinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lending is the highest revenue earning activity for banks. But defaulting on loans can effect their all activities and reduce their effectiveness. Hence, control of loans during internal controlling process has a great importance.In this study, it is aimed to evaluate the effectiveness of internal control departments of the banks in Turkey by using data envelopment analysis. The number of internal controllers who work in banks and the total amount of loans are taken as inputs, the ratio of loans except non performing loans in total credits and interest proceeds from credits are taken as outputs for the evaluation. Which banks are efficient in which period is determined in this study. As a result, it?s concluded that works of internal control personnel effect the control of loans and it increases the efficiency of banks.