Finansal kiralama işlemlerinin tek düzen muhasebe sistemine ve Türk muhasebe standartlarına göre düzenlemelerinin uygulamalı karşılaştırılması
Applied comparison of financial leasing transactions according as regulations of uniform accounting standards and Turkish accounting standards
  1. Tez No: 286762
  2. Yazar: BATUHAN FATİH MOLLAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.TUNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilindiği üzere finansal kiralama varlığın mülkiyetinin kiralayanda, kullanım hakkının ise kiracıda olduğu uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tanımlanabilmektedir. İşte bu özelliğinden dolayı finansal kiralamanın muhasebeleştirilmesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gerek vergi mevzuatında gerekse Türkiye muhasebe standartlarında yapılan yeni düzenlemelerle finansal kiralamanın muhasebeleştirilmesinde ortaya çıkan sorunlar giderilmeye çalışılmıştır. Fakat yapılan düzenlemeler sistemler arasında tam bir uyum sağlama noktasında eksik kalmıştır.İşte bu çalışmada finansal kiralama işlemlerinin muhasebeleştirilmesi Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Türkiye Muhasebe Standartları, Vergi Mevzuatı çerçevesinde ele alınıp, yukarıda belirtilen sistemler bünyesinde eski ve yeni düzenlemeler arasında karşılaştırmalar yapılarak aralarındaki farklılıklar ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
As known, financial leasing can be defined as an investment that the ownership of the asset belongs to the lessor while the right of use belongs to the lessee. Thus, some problems occur in recognition of financial leasing. The problems in recognition of financial leasing have tried to be solved by new regulations at both in tax legislation and in Accounting Standards of Turkey. However, the regulations are not adequate to ensure a total accordance between systems.With this study, the recognition of financial leasing will discussed in the scope of uniform accounting system, Accounting Standards of Turkey and tax legislations and the differences will be presented by comparison between new and old regulations in the scope of those systems.