Biresysel emeklilik sistemi ve Türkiye' deki bireysel emeklilik yatırım fonlarının performans değerlendirmesi
Individual retirement system and the performance evaluation of the retirement funds in Turkey
- Tez No: 286763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE N. YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde sosyal güvenlik çok büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar çalışma hayatları boyunca elde ettikleri yaşam standartlarını yaşlılıklarında ya da emekliliklerinde de devam ettirmek istemektedirler. İlk başlarda sosyal güvenliğin temel amacı, sosyal risklerin hepsini kapsam altına almak iken, daha sonraları insanların refah seviyesini yükseltmek de temel amaçları arasına girmiştir. Bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte toplumların hayat standartları da yükselmiş, tıp biliminin ilerlemesi, hayat standardının yükselmesi ile ortalama yaşam süresi uzatmıştır, kadınların iş hayatına katılmaları, eğitim seviyesinin yükselmesi ile doğum artış hızı düşmüştür. Bunların sonucunda yaşlı nüfus artmış ve onu finanse edecek genç nüfus azalmıştır.Her ne kadar Türkiye henüz yaşlı nüfusun artması durumuyla karşılaşmamış olsa da yapılan araştırmalarda gelecek de bu soru Türkiye içinde kaçınılmazdır. Böylece 20.yüzyılın sonlarına doğru sosyal güvenlik sistemlerinde finansman sorunu ortaya çıkmıştır. Sosyal güvenlik sistemi zamanla devlete masraflı olmaya başlamış ve insanların ihtiyaçlarına karşılayamaz hale gelmiştir. Bu sorunlar sosyal güvenlik sisteminde reformu kaçınılmaz hale getirmiştir. Reform, temelde 2 başlık üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlardan birincisi; mevcut sosyal güvenlik yapısının eksiklikleri giderilerek sorunların çözümü, ikincisi ise; fonlama esasına dayanan özel sektör tarafından yönetilen özel emeklilik programlarının kurulmasıdır. Sözü geçen reformlar 20. yüzyılın son çeyreğinde hayata geçirilmeye başlanmıştır.Türkiye' bireysel emeklilik sistemi ekim 2003' de 4632 sayılı yasa ile uygulanmaya başlamıştır. Bireysel emeklilik programı gelişmiş ülkelerde gönüllük esasına göre, gelişmekte olan ülkelerde ise zorunluluk esasına göre işlemektedir. Ama Türkiye' deki sistem gönüllük esasına dayanır.Bu çalışmada da reformun ikinci ayağı olan özel emeklilik programlarının ortaya çıkışı, kuruluşu, sistemin işleyişi incelenmiştir. Ayrıca Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye' de bireysel emeklilik sisteminin kuruluşundan itibaren bireysel emeklilik fonlarının bazı ölçütlere göre performansları incelenmiştir ve sonuçlar yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Today, social security has a great importance too. During working life, people have stardard of living want to keep on at the retierment and old age. social security's main aim, not only all of the social risks is enclose but also people's level of welfare is rise. With the develope of sicience and tecnology, standard of living of society was raisen, medical science was growth, avarage life span lengthened, with women has joined in working life and level of education has advanced , the birth rate has declined. As a result of these reason old population has rised andthe young population that subsidied them has decreased.Türkiye hasn't faced the old age population challange yet, but it has faced in the the future. The end of 20. centruy subsidy challenge has occured in social security system. SoTurkey need to reform in the social security system. Turkey have experienced a social security reform since 1999 and introduced a new pension system, which was estimated to start in the last quarter of 2003, to complement the mandatory public system. In Turkey, the new private pension systemis called Individual Pension System. Reform has two main aim. First, the problem of social security has solved. Second the based on funded a new individual pension system.In Turkey, individual pension systems become active in October of 2003 with the 4632nh law. Individual pension programmes generally work according to the principle of voluntary in the developed countries. Unlike this, in the developing countries it is based on the point of mandatory.İn This paper second part of the reform private pension programs' occur, found and system's checkout have analyzed. İn addition to in the end of this paper's since individual pension system's in turkey was found, performances ofi ndividual pension funds have analyzed and results have paraphrased.