Müşteri memnuniyetinin ölçülmesi: Turizm sektörü üzerine bir alan araştırması
Customer satisfaction measurement: A research in tourism sector
- Tez No: 286773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFİDAN BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Müşteri memnuniyeti çağdaş pazarlama anlayışı içerisinde işletmelerin önemle üzerinde durdukları kavramlardan birisidir. İşletmelerin öncelikli hedefinin, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak ürün ve hizmetler üreterek, onları memnun etmek olduğu düşünülürse, müşteri memnuniyetinin işletmeler açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Müşteri memnuniyetini sağlamak kadar önemli bir diğer unsur da, işletmelerin sahip oldukları memnuniyet düzeylerini belirlemeleridir. Çünkü işletmeler belirlemiş oldukları memnuniyet düzeyine bağlı olarak işletme içersinde gerekli düzeltmeleri yapacak, ürün ve hizmetlerde iyileştirme çalışmalarına gideceklerdir.Bu tezde ilk olarak müşteri memnuniyeti kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra müşteri memnuniyetini açıklamaya yönelik kuramlar ve memnuniyeti etkileyen faktörler ile memnuniyetin oluşturulma süreci ve ölçülmesi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.Tezin uygulama bölümünde ise; Türkiye'deki otellerin müşteri memnuniyetini belirlemek için kullandıkları müşteri memnuniyet anketleri ayrıntılı olarak analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies first aim is to develop a product and service which meet customers needs and attend to the wants of customers. Because of that nowadays, customer satisfaction is becoming the most important issue between the companies. Another issue that is fundamental as much as customer satisfaction is to analyse customer satisfaction degree by companies. The reason of this, companies can revise and develop better product or services due to customer satisfaction degree.In this thesis, in first section we have examined customer satisfaction briefly. Then, in the second part, we explain customer satisfaction theories, the factors that effect customer satisfaction and in the third part we examine customer satisfaction process and customer satisfaction measurement.To test theoretical part of the thesis, we try to analyse briefly the customer satisfaction surveys which are used by hotels in Turkey.