Televizyon haberlerinde milli kimliğin yeniden üretimi: Davos krizi örneği
The reproductıon of national identity in television news: The Davos Crısıs case
  1. Tez No: 286772
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK KÜÇÜKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Modern dünyanın devlet örgütlenmesi biçimi olan ulus-devletin kuruluş aşamasında, ulus-devlet ve milli kimlik inşa süreci yaşanır. Ulus-devlet kurulduktan sonra milli kimlik ve ulus-devlet inşası son bulmaz. Sürekli olarak, farklı yollarla kendini yeniden üretir ve bir ulus-devlet yapılanması olduğunu yeniden yeniden hatırlatır. Kitle iletişim araçları, bu yeniden üretici ve hatırlatıcılardan birisidir. Yirminci yüzyıl ileri kapitalizminde, kültürel ve siyasal alanda belirleyici olan kitle iletişim araçları sürekli olarak anlam, pratik ve değerler inşa eder. Türkiye Cumhuriyeti de aynı süreçler içinden geçerek, sürekli olarak farklı milliyetçilik görünümlerini yansıtarak yeniden kurulmaya devam etmektedir. Çalışma, 2009 yılı Dünya Ekonomik Forumu'nda, moderatör David Ignatius, Şimon Peres ve Recep Tayyip Erdoğan üçgeni arasında yaşanan gerilimi konu edinmektedir. `Davos Krizi' olarak anılan bu olayın haber bültenlerine yansıması ele alınarak, haberlerin ulus-devletin yeniden inşası ve milli kimliğin üretimi sürecinde nasıl söylemler yapılandırdığı, nasıl bir kimlik kurduğu incelenmiştir. Olayın haber bültenlerinde yer almaya başladığı 30 Ocak 2009 günü ve izleyen bir hafta, izlenme oranları ve sahiplik yapıları göz önünde bulundurularak örnekleme dâhil edilmiş, 5 kanalın, Kanal D, ATV, Show TV, NTV ve TRT'nin haber bültenleri söylem analizi metoduyla incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucu, milli kimliğin, Davos Krizi'ni konu edinen haber bültenlerinde sürekli olarak farklı biçimlerde yeniden inşa edildiği görülmüş, milliyetçiliğin birçok türünün birbirine eklemlendiği saptanmış ve AKP iktidarıyla yeni-Osmanlıcılık söylemini içeren bir milli kimlik kurgusu üretildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the establishment of nation-state as the format of the state organization in the modern world, nation-state and national identity building processes are experienced. Once nation-state has been established, the construction of national identity and reconstruction of nation-state itself does not end. Constantly in various means, nation-state reproduces itself and reminds it is a nation-state. Mass media has long been pronounced as one of its producers and reminders. As the determinant of cultural and political significance in contemporary capitalism in the twentieth century, mass media regularly builds practices and values. Republic of Turkey continually reflects different views of nationalism through the same processes and sustains its reestablishment. This study subjects the tension between the moderator David Ignatius, Shimon Peres and Recep Tayyip Erdogan in 2009 ? The World Economic Forum. The reflections of this incident, then called as 'Davos Crisis', to the news releases are studied. This study focuses on how these newscasts structure the discourses for the reconstructions of the nation-state and how the national identity further reestablished. Newscasts of this case were sampled selecting the broadcasts by 5 different tv channels, Kanal D, ATV, Show TV, NTV and TRT, during 30 January 2009 and the following week. A discourse analysis methodology was applied over the sampled material. The results of analysis showed that in each newscast that reports about Davos Crisis, the national identity was reconstructed in various forms. It was noted that various types of nationalism were articulated to each other and a new national identity was build upon the Neo-Ottomanism discourse of AKP government.