Gallienus klasisizmi ve dönemin sanatında portrecilik anlayışı
The Gallienic classicism and portraiture in this term
  1. Tez No: 286774
  2. Yazar: AYLİN DUYSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SABRİ ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Roma İmparatorluk tarihinde 3. yy. imparatorlarından biri olan Gallienus'un incelendiği bu çalışmada, dönemin siyasi, ekonomik, din, sanat ve felsefe tarihi üzerinde durulmuş, birbirleriyle ilişkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Hellen kültürü ve Plotinus'un Roma dünyası için şekillenen Klasisizmin etkileri araştırılmış ve Klasisizmin politik amaçlar baz alınarak yaratıldığı anlaşılmıştır.Roma dünyası için çok önemli olan imparator portreciliği, bahsedilen konular çerçevesinde irdelenmiş ve artlarında yatan ruhani hava ortaya çıkartılmıştır. Dönem içindeki karışmış siyaset, bozulmuş ekonomi, Hıristiyanlığın gelmesiyle beraber Olympos tanrılarının terk edilmesi gibi nedenlerden dolayı Roma'ya inancını yitiren halkın gözünde imparator imajının yeniden eski değerlere nasıl yüceltilmeye çalışıldığı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.Gallienus Klasisizmi Antik dünya için yeni bir yaratımdır ve Roma İmparatorluğu tarihinde hem döneme ışık tutması hem de geçmişle gelecek arasında bir köprü kurması nedeniyle önemli bir geçiş aşamasıdır.Roma'yı tarihi açıdan değil de sadece estetik açıdan gören, onu anlayamaz.
Özet (Çeviri)
This study covers Gallienus who was Roman emporer in the 3rd century. It also considers the period's political events, economy, religion, art and history of philosophy. In addition, the cultural impact of Hellen and Plotinus' Roman world on the Classicism was considered. From this, we conclude that the Classicism was created for political reasons.Portraiture art was very significant in the ancient Roman world and we have studied it to deduce the period's spiritual form. During this period, Roman policies were weak, the economy was failing and there were numerous rebellions. Christianity had begun to divide the Roman world and the Olympic deities were being abandoned. Art was used in an attempt to restore Roman's empire culture.The Classicism of Gallienus was a new form of art in the ancient world and it was a turning point dividing the past and future forms of the empire.Studying Roman history in isolation from their art will fail to understand the full story of the period.