Türkiye'de vergi oranlarının uygunluğu üzerine bir uygulama
Eligibility of an application on tax rates in Turkey
- Tez No: 286813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, Türkiye'deki vergi oranlarının uygunluğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Dünya ve Avrupa ülkelerindeki vergi sistemleri ve oranları ortaya konularak Türkiye ile karşılaştırılmaktadır. Vergi oranları, olabildiğince bütüncül bir şekilde ele alınmakla birlikte özelde iki vergi türünü detaylı olarak incelemektedir. Bunlar gelir vergisi ve kurumlar vergisidir. Bunun nedeni hemen hemen bütün mükelleflerin bu iki vergiden biri ile yükümlü olmasıdır.Bu amaçla, Türkiye'deki vergi oranlarının uygunluğunu ortaya koyabilmek ve mükellefler tarafından arzu edilen ideal vergi oranları ve düzenlemelerini tespit edebilmek amacıyla mükelleflerle bir anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan bu uygulama ile mükelleflerin ve onların vergi ile ilgili sorumluluklarını yürüten muhasebeci/mali müşavirlerin, Türkiye'deki vergi oranlarının mevcut durumu hakkındaki düşünceleri ile vergi oranları ve vergi sistemimiz hakkındaki çözüm önerileri belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmada; Türkiye'deki vergi oranlarının yüksek olduğu, dolaylı vergilerin vergi gelirleri içinde ağırlıkta bulunduğu, denetimin yeterli düzeyde olmadığı, kayıt dışı ekonominin çok yüksek olduğu, ekonomik ve sosyal dengeleri dikkate alarak vergi yükünü adaletli bir şekilde dağıtan kapsamlı bir vergi reformu yapılması gerektiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyse the suitability of tax rates in Turkey. The tax systems and the rates of the Globe and of Europe have been put forward and compared to Turkey?s. Tax rates have been analysed with an integrated approach while particularly two types of taxes have been examined in detail. These are income tax and corporation tax. This is because nearly all of taxpayers are liable to one of these two taxes.For this purpose, a survey study was carried out as part of the study to reveal the suitability of tax rates in Turkey, and determine taxpayers? desired tax rates and regulations. Views of taxpayers and their accountants/financial advisors on the current status of tax rates in Turkey, the current tax rates, and these parties? solution offers about our tax system have been revealed with this application.It is concluded in this study that; the tax rates are high in Turkey; the tax revenues consist largely of indirect taxes; supervising is at an insufficient level; the level of underground economy is too high; and the tax system needs to be re-constructed by a large-scaled reform that distributes the tax burden fairly under the light of economic and social balances.