Okul şarkılarının latin müziği stillerinin ritmik yapıları ile eşiklenmesine ilişkin yaklaşımlar
Approaches which are related to the accompaniment of school songs with the rhythmic structures of latin music styles
  1. Tez No: 286857
  2. Yazar: SERCAN ÖZKELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. CEMAL YURGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, Okul Şarkılarının Latin Müziği Stillerinin Ritmik Yapıları İle Eşliklenmesi'nde oluşturulacak modellerin aşamalı olarak belirlenerek gösterilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler kaynak tarama yoluyla toplanarak işlenmiş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Araştırmada önce Latin müziğinin kökeni ile ritmik yapısı incelenmiş ve sonra da kaynak tarama yolu ile piyano eşliği yapılacak okul şarkıları belirlenmiştir. Kaynak tarama yolu ile elde edilen piyano eşliği yapılacak şarkıların önce armoni fonksiyonları belirlenmiş, belirlenen armoni fonksiyonlar şifrelere ve notalara dönüştürülmüştür. Daha sonra ise Latin müziği stillerinden parçanın karakterine uygun olarak seçilen stilin ritim kalıbıyla birlikte piyano eşlikleri oluşturulmuştur.Araştırmanın sonucunda, Latin müziği stilleri ile oluşturulan eşlik modellerinin analizi yapılmış ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca müzik öğretmenlerinin okul şarkılarını eşliklerken incelemelerinde ve müzik derslerinde kullanmalarında yarar görülen eşlikler, ekte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine incrementally and to show the models about The Rhythmic Structure Of Latin Music Styles With Piano Of School Songs.In the study, a model was predicated on which was oriented the due diligence and the data were processed, solved and interpreted by the way of scanning of resources technique.In the research, at first, the origin and rhythmic structures of Latin music were searched and then by the way of scanning of resources technique the songs were identified for accompaniment with piano. Second, harmony functions of songs, which were determined by the way of scanning resources for the accompaniment of school songs with the piano, were determined and after that the harmony functions were turned into the notes and codes. At last, accompaniment models were improved with one of the rhytm style of Latin music styles was made which is suitable to rhythmic structure of melody for the accompaniment with piano.In conclusion of this study, analyse of the models for accompaniment with piano was made and to be tried to improve solution suggestions in developing accompaniment models. Besides, the accompaniments were provided in the file which would be useful at the music lessons for the song teachers, in the analysis of developing accompaniment of school songs.