Karlanma şartları altında kanatlı boru evaporatörlerin performansının incelenmesi
İnvestigated of performance of finned tube evaporators under frosting conditions
- Tez No: 286864
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Soğutma sistemlerinin evaporatörlerinde kar oluşumu, kanatlar arasındaki hava geçiş alanını azaltır ve yüzey üzerindeki yalıtım etkisi nedeniyle, evaporatörün performansı düşer. Bu çalışmada bir kanatlı borulu evaporatörün geçici (transient) rejimdeki performansı deneysel ve sayısal olarak incelendi. Evaporatörün toplam ısıl geçirgenliği, deneysel veriler ve sayısal modelden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında; (%3,0759-%7,238) mertebesinde uyumlu olduğu hesaplandı. Sayısal modelde hava giriş sıcaklığının, bağıl nemin ve hava hızlarının; evaporatörün toplam ısıl geçirgenliğine (UA), hava tarafı basınç düşümüne ve kar kalınlığına etkisi incelendi.Sayısal modelden elde edilen sonuçlardan, görüldüğü gibi, hava sıcaklığı ve bağıl nem arttıkça UA değeri azalmakta, ve değerleri ise artmaktadır. Ayrıca bu çalışmanın literatürdeki çalışmalarla uyum içerisinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Formation of frost in a heat exchanger reduces air passage area and lowers the performance of the heat exchanger due to the insulation effects. In this study, the performance of finned tube evaporator under transient regime condition was investigated both experimentally and numerically. When the experimental results are compared with those obtained from the numerical model, it is found that they both give almost the same overall conduvtivity (%3,0759-%7,238) of the evaporator. On the numerical model, the effects of inlet air temperature, relative humidity and air velocity on evaporator?s overall conductivity (UA), air side pressure loss and frost thickness , were respectively, examined.The results obtained from the numerical model show that pressure losses and frost thickness increase with increasing air temperature and relative humidity while decreasing UA values. The obtained results agree with other similar studies in literature