Çeşitli kaynaklardan izole edilen Staphylococcus aureus suşlarının metisilin direncinin farklı yöntemlerle araştırılması
Investigation of methicillin resistance by different methods in Staphylococcus aureus strains which isolated from various sources
  1. Tez No: 286868
  2. Yazar: ERDOĞAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, çeşitli kaynaklardan izole ve identifiye edilen 150 Staphylococcus aureus bakteri suşunun metisilin direnci üç farklı yöntemle incelendi. Bu incelemede; agar tarama, disk difüzyon ve sıvı mikrodilüsyon yöntemleri kullanıldı. Agar tarama ve mikrodilüsyon yönteminde 16 ( % 10.7) suş, disk difüzyon yönteminde ise 17 ( % 11.3) suş Methicillin Resistance Staphylococcus aureus (MRSA) olarak saptandı. Agar tarama yöntemi referans alınarak diğer iki yöntemin duyarlılık ve özgüllükleri belirlendi. Agar tarama ve mikrodilüsyon yöntemi birbirlerine % 100 uyumlu bulundu. Disk difüzyon yönteminin duyarlılığı % 100, özgüllüğü ise % 99.2 olarak bulundu. Agar tarama yöntemi, diğer yöntemlere göre daha pratik görüldüğünden, metisilin direncini belirlemede önerilebileceği sonucuna varıldı. Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) önerileri doğrultusunda, disk difüzyon yöntemiyle tüm suşların çoklu antibiyotik direnci de araştırıldı. İncelenen MRSA ve MSSA suşlarında sırasıyla; penisiline % 100 ve % 93.3, tetrasikline % 81.2 ve % 5.2, , ofloksasine % 62.5 ve % 1.5, rifampine % 56.2 ve % 0.7, amoksisilin/klavulanik aside % 56.2 ve % 0, eritromisine % 50 ve % 5.9, gentamisine % 50 ve % 0, trimetoprim sulfametoksazole % 18.7 ve % 0 oranlarında direnç saptanırken, tüm suşlar vankomisin ve linezolide duyarlı bulundu. MRSA suşlarındaki çoklu antibiyotik direncinin, MSSA suşlarına göre daha yüksek olduğu görüldü. Linezolidin MRSA enfeksiyonlarının tedavisinde vankomisine alternatif olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, methicillin resistance of 150 Staphylococcus aureus strains isolated and identified from various sources was investigated by three different methods. These methods were agar screening, disk diffusion and broth microdilution. By agar screening and microdilution methods, 16 (10.7 %) strains were determined as Methicillin Resistance Staphylococcus aureus (MRSA) on the other hand, it was found as 17 ( 11.3 %) when disk diffusion method was used. The microdilution and disk diffusion methods? sensitivity and specificity were assessed considering agar screening method as reference. Agar screening and microdilution methods were 100 % compatible with each other. The sensitivity of disk diffusion method was found as 100 % but its specifity was 99.2 %. It was concluded that agar screening method may be suggested to determine methicillin resistance because it was more practical than other methods. Moreover, multiple antibiotic resistance of all strains were investigated by using disk diffusion method according to Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). The Resistance rates of MRSA and MSSA strains were found as follows, respectively penicillin 100 % and 93.3 %, tetracycline 81.2 % and 5.2 %, ofloxacin 62.5 % and 1.5 %, rifampin 56.2 % and 0.7 %, amoxicillin/clavulanic acid 56.2 % and 0 %, erythromycin 50 % and 5.9 %, gentamicin 50 % and 0 %, trimethoprim/sulfamethoxazole 18.7 % and 0 %. All strains were sensitive to vancomycin and linezolid. Multiple antibiotic resistance in strains of MRSA were seen to be significantly higher than in Methicillin Sensitive Staphylococcus aureus (MSSA) strains. It was concluded that linezolid can be used as an alternative to vancomycin for the treatment of MRSA infections