Saponaria halophila Hedge and Hub. -Mor. tohumlarında Dormansi kırma yöntemlerinin araştırılması
Investigation of Dormancy breaking methods in Saponaria halophila Hedge and Hub. -Mor. seeds
- Tez No: 286869
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Saponaria halophila Hedge & Hub.?Mor. tohumlarının dormansisini kırmak için en uygun yöntemi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sülfürik asit uygulamasının ardından tohumlar, 12 saat ışık/ 12 saat karanlık ortamda, 5 farklı hormonun (benziladenin, indol - 3 - asetik asit, kinetin, gibberellik asit ve naftalen asetik asit) 6 farklı dozuna (25, 50, 100, 200, 400, 800 ppm) değişen sıcaklık rejiminde (10-15, 15-20, 20-25, 25-30 ve 30-35 °C) maruz bırakılmıştır.Hormonların, değişen sıcaklık aralıklarında tohumların çimlenme oranı ve hızı üzerine etkileri, sabit sıcaklıkta farklı hormonların çimlenme oranı ve hızı belirlenmiş bunun yanında belirli bir sıcaklıkta farklı hormonların aynı doz seviyelerinin tohumlar üzerindeki çimlenme oranları karşılaştırılmıştır.En yüksek çimlenme oranları sırası ile; 20-25 °C de 50 ppm gibberellik asit (% 83)'de, 20-25 °C de 400 ppm naftalen asetik asit (% 75)'de, 15-25 °C de 50 ppm indol - 3 - asetik asit (% 65)'de, 15-20 °C de 25 ppm kinetin (% 55)'de ve 20-25 °C de 50 ppm benziladenin (% 40) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the most appropriate method for breaking dormancy of seeds of Saponaria halophila Hedge & Hub.-Mor. After sulphuric acid treatment, the seeds were exposed to six different doses of five hormones (benzyladenine (BA), indole-3-acetic acid (IAA), kinetin (KİN), gibberellic acid (GA3), naphthalene acetic acid (NAA)) at various temperature regimes (10-15, 15-20, 20-25, 25-30 and 30-35 °C) for -12 hours under light in the -dark.The effects of different hormones on the germination ratio and rate of the seeds at various temperature ranges were determined. In addition, the effects of various doses of different hormones on the germination ratio at certain temperatures were compared.The highest germination ratios for hormones; GA3, NAA, IAA, KİN, BA were 83.3 % at a concentration of 50 ppm at 20-25 °C, 75 % at a concentration of 400 ppm at 20-25 °C, 65 % at a concentration of 50 ppm at 15-25 °C, 55 % at a concentration of 25 ppm at 15-20 °C, and 40 % at a concentration of 50 ppm at 20-25 °C, respectively.