Çeşitli kaynaklardan izole edilen stafilokok izolatlarında slime oluşumu ve antibiyotik direnci arasındaki ilişki
The relation between antibiotic resistance and slime of production staphylococcus species isolated from various sources
  1. Tez No: 314377
  2. Yazar: TUĞBA TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Stafilokoklar, hastane ve toplum kökenli enfeksiyonların en önemli etkenlerindendir. Önceleri sadece S. aureus hastane enfeksiyonu etkeni olarak kabul edilirken, günümüzde artık KNS' lerin de önemi artmaya başlamıştır.Bu çalışmada, çeşitli klinik örneklerden izole edilen stafilokok suşlarının slime oluşturması ve bunların antibiyotiklere direnci arasındaki ilişki araştırıldı. 2011 yılında Özel Lokman Hekim Hatanesi ve Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastane'sinden alınan 100 adet Stafilokok bakterisinden 58 `i KNS, 42' si S. aureus olarak tanımlandı. Bakterilerin slime oluşturmaları CRA yöntemi ile saptandı. İncelenen toplam 58 KNS suşunun 17' si (% 29,3) slime pozitif ve 42 S. aureus suşunun ise 20' si (% 47,6) slime pozitif olarak tanımlandı. Slime pozitif olan bakterilerin 14' ü (% 33,3) kan, 4' ü (% 28,5) yara, 5' i (29,4) idrar, 9' u (% 45) kulak, 2' si (100) trakeal, 2' si (100) balgam, 1' i (100) eklem sıvısı' ndan izole edildi. Slime pozitif ve negatif bakterilerin antibiyotiklere direnci Kirby- Bauer disk difüzyon tekniği ile araştırıldı. Buna göre; çalışamızda oksasilin direnci slime pozitif suşlarda daha yüksek bulunmuş olup, en yüksek oksasilin direnci Slime pozitif KNS' larda (% 94,11) saptanmıştır. Siprofloksasin, ofloksasin, eritromisin, ampisilin, penisilin, sefazolin, oksasilin ve rifampisin direnci slime pozitiflerde nagatiflere oranla daha yüksek bulunmuştur. Sulbaktam ampisiline slime pozitif ve negatif S. aureus' ların gösterdiği direnç benzerken, slime pozitif KNS' larda slime negatiflere oranla daha az direnç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococci are among the most important agents for hospital and community- acquired infections. While, S. aureus was accepted as the only agent for hospital- acquired infections in the past, nowadays, importance of CNS have been begun to increase.In this study, we analysed the slime formation capability and eefects of antibiotic on slime formating Staphylococci isolated from various clinical specimens. In our study, a total of 100 strains were taken The Lokman Hekim Hospital and Etlik İhtisas Pedagogy and Research Hospital in 2011 year. These strains are 58 CNS and 42 S. aureus. We determine slime forming strains of Staphylococci with CRA method. Total of 58 CNS strains 17 (% 29,3) slime positive, 42 S. aureus strains 20 (% 47,6) slime positive were determined. Of slime positive strains were isolated from 14 (% 33,3 ) blood, 4 (% 28,5) injury, 5 (% 29,4) urine, 9 (% 45) ear, 2 (% 100) trachea, 2 (100) sputum, 1 (% 100) joint liquid. Slime positive and negative strains were researched to antibiotic resistant with Kirby- Bauer method. Acoording to, in this study at slime positive strains oxacilin resistance are higher than slime negative strains. The most oxacilin resistanece is at slime positive CNS (% 94,11). Ciprofloxacin, ofloxacin, eritromicin, ampicilin, penicilin, cefazolin, oxacilin, rifampicin resistance at slime positive strains are higher. At slime positive and negative S. aureus strains resistance sulbactam ampicilin are smilar but at slime positive CNS strains are lower than slime negative CNS.