Doğu Karadeniz bölgesinde buğday ürününe karışan yabancı ot tohumlarının tespiti ve dağılışları
Distribution and determining of weed seed contaminating wheat grain in East Black Sea region
- Tez No: 286871
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, Doğu Karadeniz Bölgesinde buğday ürününe karışan yabancıotların, sıklıklarını, yoğunluklarını ve topluluk oluşturmalarını tespit etmek amacıyla2010 yılında yapılmıştır. Doğu Karadeniz illerinden Rize, Giresun ve Trabzon'dabuğday üretimi yapılmadığından Bayburt ile Gümüşhane'ye bağlı 50 köyden her biri500 `er gramlık örneklerden 117 numune alınarak yapılmıştır. Sonuçta 17 familyaya ait47 yabancı ot tohumu türü belirlenmiştir. Bu türlerden karamuk (Agrostemma githago)ve pıtrak (Caucalis latifolia) çok yoğun; kanaviçe otu (Adonis sp), tarla düğün çiçeği(Ranunculus arvensis) ve yapışkan ot (Galium tricornotum)' un yoğun olarak karıştığısaptanmıştır. Bölgede selektörden geçirilmemiş buğdaya sayısal olarak % 0.4336,ağırlık olarak ise % 0.1475 oranında yabancı ot tohumunun karıştığı saptanmıştır.Bulaşık buğday tohumları ile dekara taşınan yabancı ot tohum sayısı ortalama 2051.05adet ve ağırlık olarak ortalama 23.025 g'dır. Bölgede buğday ürününe karışan bazıyabancı ot tohumları topluluk oluşturmaktadır. Topluluğun esas üyesini karamuk(Agrostemma githago) oluşturmakta topluluğun diğer üyeleri il ve ilçelere bağlı olarakdeğişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research was made to determine the frequency, density and thecommunity to create in the Eastern Black Sea Region of weeds in wheat in 2010. Due tono production of wheat in Rize, Giresun and Trabzon provinces of Eastern Black Sea,totally 117 samples were taken each 500 grams from 50 villages of Bayburt andGümüşhane. Finally, 47 weed seed species which belongs 17 different family weredetermined. Corncockle (Agrostemma githago) and velcro-type (Caucalis latifolia) wasvery intense; canvas grass (Adonis sp), field wedding flower (Ranunculus arvensis) andsticky weed (Galium tricornotum) were heavily involved from determined species.Weeds seeds were determined involving into wheat, not been through from selector,numerically and by weight 0.4336% and 0.1475%, respectively. Weed seeds numberwith wheat seeds contaminated and approximately weight were 2051.05 number and23,025 g, respectively. Some weed seeds involving to the wheat form the community inthe region. Corncockle (Agrostemma githago) is mainly member of the community andthe other members varies depending on provinces and districts.