Bozon ve fermiyon karışımlarının taban durum özellikleri
Ground state properties of boson-fermion mixtures
- Tez No: 286872
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET ATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada tuzaklanmış bir bozon fermiyon karışımının taban durum özelliklerinin hesaplanması için kullanılabilecek yoğunluk fonksiyonelleri teorisine (DFT) dayalı bir yaklaşım sunulmuştur. Aynı zamanda böyle bir sistemin Thomas Fermi (TF) yaklaşımı çerçevesinde nasıl incelenebileceği de tartışılmıştır. Elde edilen denklemlerin çözümü için bir algoritma hazırlanarak TF ve DFT yaklaşımları çerçevesinde sistemin taban durum bozon ve fermiyon yoğunluk dağılımları hesaplanmıştır.Elde edilen sonuçlar kullanılarak bozon sayısı, fermiyon sayısı, bozon fermiyon ve bozon bozon etkileşme parametreleri oranı ve fermiyon, bozon kütleleri oranı gibi parametrelerin tuzak içerisinde bulunan bozon ve fermiyon yoğunluklarının davranışı üzerine olan etkileri tartışılmıştır.Ayrıca, TF ve DFT yöntemleri ile yapılan hesaplama sonuçları değerlendirilerek TF yaklaşımının uygulanabilirliği, zayıf yönleri tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, an approach based on the Density Functional Theory (DFT) for the determination of ground state of a trapped boson fermion mixture is presented. Also, we have discussed that how one can analyse this system within the Thomas Fermi (TF) approach. An algorithm was developed to solve the so obtained equations and the ground state boson and fermion density distributions of the system were calculated.Considering the results obtained from these calculations we have discussed how the ground state boson and fermion density distributions of the system were influenced by the parameters such as the number of bosons, the number of fermions, ratio of boson fermion and boson boson interaction parameters and ratio of boson and fermion masses.Furthermore, considering the results obtained by TF and DFT methods we have evaluated the applicability and weaknesses of TF method.,