Konya?Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulama Birliği'ne ait yer altı su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of in terms of quality of irrigation water of underground water resources in Konya-Ereğli Ivriz Right Bank Irrigation Association
- Tez No: 286878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MELİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Konya-Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulama Birliği sulama sahasındaki tarım arazilerinin ve bu arazilerin sulanmasında kullanılan yeraltı su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden etkileşimlerini tespit etmek amacı ile yürütülmüş bir çalışmadır. Çalışmada, sulama amaçlı kullanılan kuyulardan alınan su örnekleri ve bu kuyularla sulanan tarım arazilerinin 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerden alınan toprak örneklerinde yapılan bazıfiziksel ve kimyasal analizler değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; araştırma alanı topraklarınınkumlu killi tından (SCL), kile (C) kadar değişiklik gösterdiği ve genel olarak alt katmanlara doğru kil sınıfına yaklaştığı görülmektedir. Toprakların pH değerlerinin 7,10-7,97 EC değerlerinin ise 375-3449 ?mhos/cm arasında,sulama sularının; pH değerlerinin 7,05-7,56 EC değerlerinin ise 820-4103 ?mhos/cm arasında değiştiği görülmüştür. Su örnekleri, ABD Tuzluluk Laboratuvarı Sınıflandırma sistemine göre, C3ve C4sulama suyu sınıfında olup, yüksek tuzlu ve çok yüksek tuzludur.Sulama suyu kalitesi tuzluluk yönünden olumsuz ve 15-20 yıldan beri sulama yapılmış olmakla birlikte, araştırma alanı topraklarında henüz tehlike boyutlarını aşan bir tuzlulaşma görülmemiştir. Bu sonuçta, arazide drenaj kanallarının mevcut olması, bölgedeki yoğun arpa ve şeker pancarı tarımında tuz yıkanmasını olumlu etkileyen yüzey salma sulama yöntemlerinin uygulanması etkin rol oynamıştır. Ancak bu durum ileriki yıllarda probleme dönüşmeyeceği anlamına gelmemeli ve gerekli kültürteknik tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is related to the determination of groundwater quality within irrigated lands of Konya-Ereğli Right Bank Irrigation Cooperatives. In research, some physical and chemical analyzed were performed in both water and soils samples. Soil samples were taken through the 90 cm depth by 30 cm increments.The study results showed that soils of research site varied from Sandy- Clay-Loam (SCL) to Clay (C); lower parts of the soils are almost Clay characteristics. The pH and EC values for soils and irrigation water samples were measured as 7,10-7,97 and 375-3449 ?mhos/cm; 7,05-7,56 and 820-4103?mhos/cm, respectively. Water samples were classified as C3(high salinity)and C4 (very high salinity) class.Although salt content of irrigation water is high and such water has used about 15-20 years, salinity was not found great danger in research soils. This might be resulted from: availability of proper drainage systems in research site, and effective leaching thorough the root zone depth in cultivated lands of intensive barley and sugar beet especially surface irrigation techniques applied regions. In future, salinity problems may occur so some sub-surface improvement techniques should be considered.