Kastamonu hamamları
The Turkish baths of Kastamonu
- Tez No: 286907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir şehrin, hatta ülkenin kültürünü yansıtması, devam ettirmesi ve kültürün gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması başta tarihi yapıların korunması ile olur. Tarihimizi yansıtan bu yapılar arasında hiç şüphe yok ki hamamlar önemli bir yere sahiptir. Hamamlar hem bir milletin yıkanma ve temizlik kültürünün hem de bunlara verilen önemin bir göstergesidir. Bundan yola çıkarak hamam yapılarının tanıtılması, her birinin ortaya çıkarılması ve ileriki nesillere aktarılması gerekmektedir.Yukarıda bahsedilen konu doğrultusunda hazırlanan çalışmanın birinci kısmında giriş bölümü yer almaktadır. Bu bölümde araştırmanın amaç ve kapsamı belirtilmiş, materyal-metot üzerinde durulmuştur. Ayrıca konu ile ilgili literatür özetlerine yer verilmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde Kastamonu Kentinin genel özelliklerine ve tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Kastamonu ilinin konumu, topografyası, iklimi, jeolojik durumu ile sosyal- kültürel yapısı ve ilin tarihsel gelişimi gibi hususlar bu bölümde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde hamamlar ve yıkanma kültürü hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bağlamda hamamların tarihsel gelişimi, Türklerde temizlik anlayışı, Türk Hamam türleri, Türk Hamam mimarisinin özellikleri ve hamamların bölümleri incelenmiş, hamamların plan tipolojilerine değinilmiştir.Dördüncü bölümde ise Kastamonu il merkezinde yer alan hamamlar incelenmiş, rölöve, restitüsyon ve restorasyon anlamında karşılaştırmalı olarak özellikleri ortaya koyulmuş, hamamların tanıtılması sağlanmıştır. Ayrıca hamamların yapım tarihleri, plan tipolojileri, yapı malzemeleri ve mekân dağılımları ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise Kastamonu il merkezindeki hamamların karşılaştırılması ve mekân özellikleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reflecting and maintaining the culture of a city or even a country and transferring the culture to new generations successfully could mainly be achieved through the preservation of the historical buildings. Among the buildings which reflect our history, Turkish baths undoubtedly do have an important role. Turkish baths are an important sign for both the cleaning and bathing culture of a nation and the importance given to these elements. Therefore, it is necessary that the construction of Turkish baths be introduced, revealed and transferred to following generations.In accordance with the subject mentioned above, there is the introduction in the first part of the research. In this part of the research the purpose and scope of the study are presented together with materials and method. Literature review is also included in this section.In the second part of the research, general characteristics and historical development of the city of Kastamonu are presented. The location, topography, climate, geological position and social and cultural features of the city of Kastamonu as well as its historical development are presented.The third part of the research includes information about Turkish baths and bathing culture. Related to this, historical development of baths, the perception of cleaning among Turks, types of Turkish baths, the features of Turkish bath architecture and parts of Turkish baths are analyzed together with the planning typologies of baths.In the fourth part of the research the baths in the center of Kastamonu are analyzed and their characteristics are comparatively introduced in terms of survey, restitution and restoration. In this way, Turkish baths are aimed to be introduced. Furthermore, the construction dates of baths, planning typologies, construction materials and the distribution of space are mentioned.In the conclusion part, the comparison of Turkish baths in the center of Kastamonu and their mechanical analysis are presented.