Kastamonu ili Devrekâni ilçesinde yer alan Türk devri mimari yapıları
Architectural moniments of Turkhis period in Devrekâni-Kastamonu
  1. Tez No: 680901
  2. Yazar: BELGÜZAR KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AYGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada Devrekâni ilçesinde mevcut olan Türk devrinde inşa edilmiş, Devrekâni İlçe sınırlarında yer alan cami, hamam, türbe, çeşme ve köprü yapıları incelenmiştir. Çalışma kapsamında Candaroğulları Beyliği, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet döneminde yürütülen imar faaliyetleri konu edinilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, arşiv ve literatür taraması yapılmıştır. Arşiv ve literatür taramasının ardından Devrekâni merkez, köy ve mahallelerinde saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Merkez köy ve mahallelinde yer alan toplam 28 yapı, türlerine göre gruplandırılarak ayrı başlıklar altında incelenmiştir. İncelenen yapılar arasında 18 cami, 2 hamam, 2 türbe, 5 çeşme ve bir köprü bulunmaktadır. Yapılar hakkında bulgular elde edildikten sonra plan özellikleri ve mekân anlayışı, malzeme ve teknik, yapısal elemanlar, mimari ögeler, süsleme ve kitabeler başlıkları altında değerlendirme yapılmıştır. İncelenen yapıların aynı bölgede yer alan yapılar ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Camilerin iç mekânlarında ahşap malzemenin hem yapı hem de süsleme elemanı olarak kullanıldığı görülmüştür. Bu bakımdan kısmen de olsa Anadolu'daki benzer örneklerden ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was built in the Turkish period in the town of Devrekâni, Mosques, baths, tombs, fountains and bridgestructures located within the borders of Devrekâni District were examined. Within the scope of the study, the zoning activities carried out in the Candaroğulları Principality, the Ottoman State and the Republic period were discussed. In the first phase of the study, archive and literature search was made. After the phase of literatür research, field work was carried out in the center, villages and neighborhoods of Devrekâni. A total of 28 historical buildings in the central village and neighborhood are grouped according to their typs and examined under separete headings. Within these historical buildings there are eighteen mosgue, two hammams, two tombs, five fountains, one bridge. After determining the architectural features of the historical buildings, plan layouts, material properties and techniques, structural and architectural elements, omamentation and inscriptian panels of the buildings were handled for each type of the structure in the evaluation phase. It has been determined that the examined structures have similarities with the structures located in the same area. It has been observed that wooden material is used both as a building and as an ornamental element in the interiors of mosques. In this respect, it differs partially from similar examples in Anatolia