Kastamonu Taşköprü Abdalhasan köyü Türk devri mimari eserleri
The Monuments of Abdalhasan a village of Kastmonu Taşköprü from the Turkish period
- Tez No: 133849
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET "Kastamonu Taşköprü Abdalhasan Köyü Türk Devri Mimari Eserleri8 konulu tez çalışması köyde yer alan imaret, türbe, hamam, yeni cami ve bir konuttan oluşmaktadır. Bu yapılar plan, malzeme, süsleme, röleve, fotoğraf v.b. gibi malzemeye dayanarak belgelenmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bir köy gelişiminin nasıl geliştiği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında arşiv kaynaklarından yararlanılarak eserler hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Bir sanat tarihçi bakış açısından bilimsel araştırmanın gereği gibi üzerine eğilinmemiş olması nedeniyle hakkında günümüz yayınlarına sahip olmayan eserler için yapılan arşiv taraması büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi taranarak köy hakkında arşiv belgeleri ele geçirilmiştir. Gün ışığına kavuşturulmuş bu arşiv kaynaklarına dayanarak buradaki bilgiler doğrultusunda hamam, imaret ve türbenin tarihlendirilmesi yapılmıştır. Bu tez Abdalhasan Köyünde bulunan ve Abdalhasan Külliyesi kapsamında yer alan imaret, hamam, türbe ile XX. Yüzyıl başına tarihlenen bir cami ile köy sakinlerinden İbrahim Demirbaş'a ait bir evle sınırlıdır. Külliye içinde yer alan medrese yıkıldığı için günümüze ulaşamamıştır. Bu nedenle bugün yeri, plan ve mimari özellikleri belirlenemeyen medrese tez kapsamına alınmamıştır. Tez kapsamındaki eserlerin plan, kesit, röleveleri çizilerek; yapılar onarım, plan ve kesit, dış görünüş, süsleme, malzeme, tarihlendirme ve yapı sorunları başlıkları altında sıralanarak incelenmiştir. Külliyenin İçinde yer alan imaret, hamam ve türbenin en önemli sorunlarından biri inşa kitabelerinin bulunmayışıdır. Bu sebeple yapıların plan, malzeme ve süsleme özellikleri analoji yöntemi uygulanarak başka bir deyişle benzerlikleri göz önüne alınarak tarihlendirilmesi yapılmıştır. Daha önce araştırılmamış bir konu niteliğindeki yapılar Erken Osmanlı Dönemi çerçevesinde incelenerek bunların Türk Sanatındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The study on“The Monuments of Abdalhasan A Village Of Kastamonu Taşköprü From The Turkish Period”includes architectural types such as a soup kitchen (a kind of place where food is given to the public), a tomb, a bath, a new mosque and a house. These buildings are documented based on their plans, materials, decorations, statistical surveys and photographs. Also, some information is given about the development of the village. At the first step of the study, the aim was to geet knowledge about the monuments witii the help of archive sources. As it is important to use archive sources when an art historian has difficulty on getting a specific knowledge when there isn't enough modern publications on that subject. At this step, archives such as“Başbakanlık Osmanlı Arşivi”and "Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivf were searched throughly and archive files of the village were obtained. With the helps of the knowledge on these archive sources, the bath, the soup kitchen and the tombwere dated. The subject of this thesis is limited with the soup kitchen, the bath, the tomb, the mosque dated to the beginnings of the 20* century and a house which belongs to a resident of the village forahim Demirbaş. The madrasah that was used to be in the complex is collapsed. So, the madrasah isn't one of the subjects of the thesis, because of the fact that it's place, plan and architectural characteristics aren't known. The buildings' plans, sections and statistical surveys were drawn. They were examined one by one under the capitals as follows: restauration, plan-section, frontage, decoration, material, dating and buildings problems. One of the most important problems of soup kitchen, the bath and the tomb is the lack of epitaph about their construction. So, the plans, the materials and the decorations of the buildings were dated by the method of analogy. The complex had never been a subject of a scientific research before so in this study, they were examined with in the frame of Early Ottoman Period. It was aimed to determine their places in the Turkish Art.