Üretim aşamasında gıda maddelerine karışan demir parçacıklarının belirlenmesi
Determining of magnetic iron particles appear in foods during production process
- Tez No: 286916
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETDİN HERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, gıda maddelerine üretim aşamasında çeşitli yollarla karışan demir parçacıklarının elektromanyetik algılayıcı kullanılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Üretilen gıda maddesi, tasarlanan algılayıcıdan geçerken içerisinde demir olup olmadığı kontrol edilir. Eğer herhangi bir demir tespiti olursa, demirin büyüklüğü hakkında LCD ekran aracılığı ile bilgi verilir ve sesli uyarı yapılır. Daha sonra, içerisinde demir parçacık olduğu belirlenen ürünün diğer gıdalardan ayrılması için üretim bandında yer alan pnömatik düzenekler harekete geçirilir. Böylelikle hatalı ürün üretim bandından uzaklaştırılmış ve tüketiciye ulaşması engellenmiş olunur.Oluşturulan sistem üzerinde yapılan deneylerle dört çeşit peynir tipinin içerisindeki demir parçacıkları tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, gerçekleştirilen sistemin kısa zamanda güvenilir tespitler yaptığı ve gıda üretim sektöründe kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to detect iron particles mixed to foods during the production process in various ways using an electromagnetic sensor. It is checked whether there is any amount of iron in the produced food while passing through the designed sensor. If any amount of iron is found, it?s size is monitored on a LCD (Liquid Crystal Display) screen and an available warning is made. Later, the pneumatic systems located in the production line are activated in order to remove the product including the iron particles from the other foods. In this way, faulty products are removed from the production line and they are prevented from reaching to the consumer.The iron particles in four types of cheese were detected through the experiments made on the prepared system. As a result of the evaluations, it was seen that the system could successfully detect faulty foods in a short time and the proposed detecting system can be used in food production sector reliably.