Işınlama işleminin gıda sektöründe uygulama alanlarının ve radyo-sterilizasyon işleminin gıda bileşenleri üzerindeki etkilerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on the application areas of irradiation process in the food industry and the effects of radio-sterilization process on food components
- Tez No: 948716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Food Hygiene and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gıda kayıpları, depolama ve taşıma gibi gıda üretim zincirinin her aşamasında meydana gelmektedir. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Aralık 2022 verilerine göre dünya gıda üretiminin 1/3'ü kaybolmakta ve israf edilmekte olup, bu kaybın yaklaşık 3 milyar insanı beslemeye yeteceği düşünülmektedir. Bu nedenle gıdaların uzun süre güvenli ve sağlıklı kalmasını sağlamak için birçok gıda koruma yöntemi geliştirilmiştir. Bunlardan en bilinenleri konserve yapma, soğutma, dondurma, kurutma, tuzlama, tütsüleme ve kimyasal ve kimyasal olmayan koruyucu maddelerin kullanımı olmakla birlikte, bu yöntemler her gıdaya uygulanamamakta ve gıdaların bozulmasına ve hastalıklara neden olan mikroorganizmaları yok etmede yetersiz kalmaktadır. Gıda üretiminde kayıpları azaltan, raf ömrünü uzatan ve gıda güvenliğini sağlayan yeni yöntemler geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Son yıllarda yoğun olarak üzerinde çalışılan yöntemlerden biri olan gıda ışınlaması bu beklentileri karşılayabilen bir yöntem olup kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında gıda ışınlama işleminin dünyada ve ülkemizde gıda sektöründe uygulama alanları literatürden örneklerle tanıtılmış, iyonize radyasyonla muamele işleminin gıdanın fiziksel ve kimyasal yapısında meydana getirdiği istenen veya istenmeyen tüm değişiklikler yine literatürden örneklerle ortaya konmuştur. Ayrıca radyosterilizasyon işlemine yönelik mevcut algı ilgili çalışmalar derlenerek tespit edilmiş ve sonuç olarak da radyosterilizasyon işleminin tanıtımı ve yaygınlaşmasına yönelik tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Food losses occur at every stage of the food production chain, such as storage and transportation. According to the Food and Agriculture Organization (FAO) December 2022 data, 1/3 of the world's food production is lost and wasted, and it is thought that this loss will be enough to feed approximately 3 billion people. For this reason, many food preservation methods have been developed to ensure that food remains safe and healthy for a long time. Although the most well-known of these are canning, cooling, freezing, drying, salting, smoking and the use of chemical and non-chemical preservatives, these methods cannot be applied to every food and are insufficient to destroy microorganisms that cause food spoilage and diseases. Efforts are underway to develop new methods that reduce losses in food production, extend shelf life and ensure food safety. Food irradiation, which is one of the methods that has been studied intensively in recent years, is a method that can meet these expectations and its use is becoming increasingly widespread. In this thesis, the application areas of food irradiation in the food sector in the world and in our country are introduced with examples from the literature, and all desired or undesirable changes in the physical and chemical structure of food caused by the ionizing radiation treatment process are revealed with examples from the literature. In addition, the current perception of the radiosterilization process has been determined by compiling the relevant studies, and as a result, determinations have been made regarding the promotion and dissemination of the radiosterilization process.