Jelatin ve asma yaprağı bazlı yenilebilir, aktif gıda ambalajı üretimi, karakterizasyonu ve Maraş Sıkma Peynirinde kullanım potansiyelinin araştırılması
Production, characterization of gelatin and grapevine leaf based edible active food package and investigation of its using potential in Maraş Sıkma cheese
- Tez No: 831712
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanların esansiyel ihtiyacı olan gıda maddelerinin çevresel etkilerden korunabilmesi, raf ömrünün uzatılabilmesi gibi gayelerle yapılan petrol türevli malzemelerle üretilen gıda ambalajları ve bu ambalaj atıkları, sentetik plastik yığını oluşturmakta ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bu amaçla, aktif paketlemede kullanımı gıda güvenliği açısından yeni bir yöntem olan, kalitesi yüksek ve raf ömrü uzun olan gıda maddelerine olan talepler ve geri dönüşümlü ambalajlara verilen önem artmış ve üretimi ağırlık kazanmıştır. Bu yenilebilir ambalajların gıdanın korunma aşamasında önemli bir görev üstlenmesi, yenilebilir, düşük maliyetli ve bol olması sebebi ile daha cazip olmuştur. Bu çalışmada, insan sağlığı yönünden birçok yararı olduğu saptanan asma yaprağı ekstresi, çeşitli oranlarda katılarak (%0, %1, %3, %5), yenilebilir kaplama materyali üretilmiştir. Çalışmamız 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak asma yaprağı ekstresinden yenilebilir film ambalaj üretilmiştir. İkinci olarak Maraş Sıkma peyniri üretimi gerçekleştirilmiştir. Son olarak peynir, yenilebilir aktif ambalaj ile kaplanmıştır. Ve çeşitli analizler ile asma yaprağı kullanılan aktif ambalajın peynirde kullanım potansiyeli araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food packages produced with petroleum-derived materials made with the aim of protecting the essential foodstuffs of people from environmental effects and extending their shelf life, and these packaging wastes create a synthetic plastic pile and cause environmental pollution. For this purpose, the demand for foodstuffs with high quality and long shelf life, which is a new method in terms of food safety in active packaging, and the importance given to recyclable packaging has increased and its production has gained weight. These edible packages play an important role in the preservation of food, making them more attractive because they are edible, low cost and abundant. In this study, edible coating material was produced with grape leaf extract, which was found to have many benefits for human health, in various proportions (0%, 1%, 3%, 5%). Our work consists of 3 stages. Firstly, edible film packaging was produced from grape leaf extract. Secondly, Maraş Sikma cheese was produced. Finally, the cheese is covered with edible active packaging. And with various analyzes, the potential for use in cheese of active packaging using vine leaves was investigated.