Karpuzda (Citrullus lanatus (Jhunb) Matsun and Nakai) Önçimlendirme (priming) uygulamalarının düşük sıcaklıklardaki çimlenme ve çıkış oranı ile süresi üzerine etkileri
  1. Tez No: 28694
  2. Yazar: BEDRİYE TORUN HERGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- v- PEG (polietilen glikol)-4000 ve 6000' in -2, -7 ve -15 bar basınca sahip olan 3 farklı dosu (112, 224, 336 g/l) ile KN03.. H8.HO3, NH4NO3, Ca(M03)2 KC1, KEfePO^un % 2' lik taıs solüsyonlarının karpuzlarda normal ve düşük sıcaklıktaki çimlenme ve çıkış özelliklerine etkisi araştırılmıştır. 25°C'de en iyi çimlenme oranı % 100 ile KNO3 ve Ca(NÛ3>2, en kısa çimlenme süresi i. 73 ve 1.48 gün ile yine O03 ve Ca (1103)2 'tan elde edilmiştir. Çıkış oranı bakımından en iyi etki % 100 çıkış ile KN03'da bulunmuştur. Düşük sıcaklıkta yapılan denemelerde (15°C ve 20°C arasında) KNO3, HH4NQ3 ve Ca(IK>3)2 uygulamalarının çimlenme oranını önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiş, çimlenme süresi de bir miktar kısalmıştır. PEG uygulamalarının normal ve düşük sıcaklık koşullarında çimlenme ve çıkış üzerine olumlu etkileri saptanmamıştır. Tünel ve açıkta yapılan denemelerde en iyi sonuçlar Ca(NC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three different dosages of PEG-4000 and 6000 (112,224..336 g/1) having -2, -7t and -15 bar pressure; and the effects of 2 % salt solutions of KNO3, N3.NÖ3, MH4MO3, Ca (1103)2. KC1 and KH2PO4 on germination and emergence of watermelons at normal and low temperatures were studied. The best germination ratio (100 %) was obtained with KNO3 and Ca(NÖ3>2, the shortest germination periods are 1.73 day and 1.48 day with KNO3 and Ca (1*103)2.. respectively, as for the emergence ratio, the be3t effect wa3 found as 100 U with KNO3. In experiments done at low temperatures (e.g. between 15 ami 20°C), it was found that KNO3, NH4NO3, and Ca(N03>2 treatments increased the germination ratio considerably, germination period was shortened a little. The positive effects of PEG treatments at normal and low temperature conditions on germination and emergence were not observed. In experiments done in tunnels and open areas, the best results were obtained by treatments of Ca (1-103)2 and KC1. It was observed that the effects of pregerminated seeds on germination were protected one year later.