Şeker pancarı üretim alanlarında yabancı otla mücadele yöntemleri ve uygulama etkinliklerinin belirlenmesi
Weed control methods in sugarbeet production fields and determination of application efficiency
- Tez No: 287007
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Konya ilinin Çumra, Ereğli, Seydişehir ilçelerinde farklı sulama yöntemleri uygulanan şekerpancarı ekili alanlarda yabancı otlarla mücadele yöntemlerinin etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çumra ilçesinde 11, Ereğli ilçesinde 6 ve Seydişehir ilçesinde 14 olmak üzere toplam 31 alanda yabancı ot sayımları yapılmıştır. Ayrıca çiftçilerle gerçekleştirilen anket çalışmasında şekerpancarı tarımında ekimden hasada kadar hangi işlemlerin gerçekleştirildiğine dair sorular sorulmuştur. Yapılan yabancı ot sayımlarının sonucunda 11 farklı yabancı ot türüne rastlanmıştır. En yoğun görülen yabancı ot türleri Sinapis arvensis (yabani hardal), Convolvulus arvensis (tarla sarmaşığı), Chenopodium album (sirken), Arctium lappa (pıtrak), Cirsium arvense (köy göçüren), Acroptylon repens (kekre) ve Agropyron repens (ayrık) olarak belirlenmiştir. Çiftçilerin %42'sinin kimyasal mücadele yaptığı ve ayrıca bununla birlikte tamamının mekanik mücadele de yaptığı ve bu mücadelede el çapası, çapa makinası olarak ta frezeli ara çapa ve kültivatör tipi ara çapa makinalarının kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, anket çalışmasının yürütüldüğü bölgelerde sulama yöntemi olarak; %52 oranında yağmurlama sulama, %29 salma sulama, %19 yağmurlama+salma sulama yöntemlerinin tercih edildiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the counties of Çumra, Ereğli, Seydişehir affliated to Konya to determine the effectiveness of mechanical struggle methods against weeds in the production fields of sugarbeet where different irrigation method are practiced. Weeds were counted in totally 31 fields, 11 in Çumra, 6 in Ereğli and 14 in Seydişehir. In addition, in the survey study, farmers were asked what kinds of methods they fallowed in the production of sugarbeet from the time of sowing seeds to harvest. At the end of the counting, 11 different types of weeds where found. The most common types of weeds where found to be Sinapis arvensis, Convolvulus arvensis, Chenopodium album, Arctium lappa, Cirsium arvense, Acroptylon repens, and Agropyron repens. % 42 of farmers this infected weeds while all the others carried out mechanical struggle methods and in the struggle, they used hand-hoe and freze and cultivator types of hoe machines. Besides, at the rate of % 52, sprinkler type of irrigation as type of irrigation, % 29 slut irrigation and % 19 sprinkler type of irrigation and slut where found to be preferred in the regions where the survey study where conducted.