Nevşehir ili şeker pancarı üretim alanlarında görülen yabancı ot türleri, rastlanma sıklıkları ve yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of weed species, frequency of occurence and density observed in sugar beet production areas of Nevsehir province
  1. Tez No: 994145
  2. Yazar: FATİH KAĞAN KOMBIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nevşehir ilinde bazı şeker pancarı (Beta vulgaris L.) üretim alanlarında görülen yabancı ot türleri, rastlanma sıklıkları ve yoğunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 2024 ve 2025 üretim sezonlarında Nevşehir İli 77 şeker pancarı üretim alanında gerçekleştirilen surveyler sonucunda 15 farklı familyaya dahil 29 adet yabancı ot türü tespit edilmiştir. Nevşehir ili şeker pancarı üretim alanında en fazla tür Astaraceae (7 tür) familyasına dahil olup bunu Poaceae (5 tür), Amaranthaceae (3 tür) ve Euphorbiaceae (3 tür) familyaları izlemiştir. 2024 yılında yürütülen surveylerde; Beta spp. (2.425 bitki/m2), Chenopodium album L. (2.385 bitki/m2), Xanthium strumarium L. (1.115 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (0.716 bitki/m2) en fazla yoğunluk oluşturan baskın yabancı ot türleri olarak belirlenmiştir. 2025 yılında yürütülen surveylerde ise, Beta spp. (1.305 bitki/m2), Chenopodium album L. (1.055 bitki/m2), Xanthium spinosum L. (0,566 bitki m2), Xanthium strumarium L. (0.474 bitki/m2) yoğunluk bakımından en önemli yabancı ot türleri olmuştur. Yaygınlık düzeyi olarak; 2024 yılında C. album (%100), Convolvulus arvensis (%90), Amaranthus retroflexus L.ve Agropyron repens (L.) P. Beauv. (%80); 2025 yılında ise C. album (%100), Xanthium strumarinum (%80) ve Tribulus terrestris L. (%60) türleri en yaygın yabancı otlar olarak saptanmıştır. Bu çalışma Nevşehir İli şeker pancarı üretim alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin belirlenmesine yönelik öncü ve kapsamlı çalışma olup bu alanda yürütülecek çalışmalara veri sağlama niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify weed species and determine their frequency of occurrence and density in sugar beet (Beta vulgaris L.) production areas in Nevşehir Province. Field surveys were conducted across Nevşehir Province during the 2024 and 2025 growing seasons. As a result of the surveys conducted in 77 sugar beet fields, a total of 29 weed species belonging to 15 families were identified. Among these, the family Asteraceae was the most species-rich with seven species, followed by Poaceae with five species and Amaranthaceae with three species. In the 2024 surveys, Beta spp.(2.425 plants m²), Chenopodium album L. (2.385 plants m²), Xanthium strumarium L. (1.115 plants m²), and Convolvulus arvensis L. (0.716 plants m²) were identified as the dominant weed species with the highest densities. In the 2025 surveys, Beta spp.(1.305 plants m²), Chenopodium album L. (1.055 plants m²), Xanthium spinosum L. (0.566 plants m²), and Xanthium strumarium L. (0.474 plants m²) were the most important weed species based on density. With respect to frequency of occurrence, Chenopodium album (100%), Chenopodium arvensis (90%), Amaranthus retroflexus L., and Agropyron repens (L.) P. Beauv. (80%) were the most widespread species in 2024, whereas C. album (100%), Xanthium strumarium (80%), and Tribulus terrestris L. (60%) were the most widespread weeds in 2025. This study represents the first comprehensive survey aimed at identifying problematic weed species in sugar beet production areas of Nevşehir province and provides baseline information for future research conducted in this region.