2005 ilköğretim matematik dersi 6-8. sınıflar öğretim programına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher opinions regarding the 2005 6th-8th grades math teaching program
  1. Tez No: 287040
  2. Yazar: METİN BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı, 2005 yılından itibaren uygulamaya konulan İlköğretim Matematik Öğretim Programının uygulanması hakkında ilköğretim matematik öğretmenlerinin görüş ve düşüncelerini belirlemek, bu görüşlere dayalı olarak programı değerlendirmektir. Öğretmen görüşleri kazanım, içerik, süreç ve değerlendirme alt boyutlarında ele alınmıştır. Bu görüşlerin cinsiyet, kıdem ve ortalama sınıf mevcuduna göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin programın geneline ilişkin görüş ve önerileri araştırılmıştır.Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formunun yanı sıra kazanımlarla ilgili 6, içerikle ilgili 8,öğretim süreciyle ilgili 11 ve değerlendirmeyle ilgili 7 olmak üzere toplam 32 maddeden oluşan ?İlköğretim Matematik Programı Değerlendirme Ölçeği? (İMAPDÖ) ölçeği geliştirilmiştir. Hazırlanan ölçek 2009?2010 Eğitim-Öğretim yılında il merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan 52 ilköğretim matematik öğretmenine uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra ANOVA testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Sonuçlar; öğretmenlerin programın geneline ilişkin olumlu görüşe sahip olmalarına rağmen alt boyutlarının tamamında öngörülen süreyi yetersiz ve öğretim sürecinde etkinlikleri fazla sayıda bulduklarını, görüşlerinin cinsiyet ve ortalama sınıf mevcuduna göre farklılaşmazken mesleki kıdeme göre farklılaştığını ve kıdemli öğretmenlerin programa ilişkin görüşlerinin daha olumlu olduğunu göstermiştir. Öğretmenler programın en güçlü yönü olarak öğrenci merkezli olmasını, en zayıf yönü olarak öngörülen sürenin yetersiz olduğunu ifade etmişlerdir. Bunların yanında öğretmenler çalışma kitaplarında yer alan soruların merkezi sınavlardaki soru düzeyleriyle eşdeğer ve değerlendirmenin standart olmadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine elementary school math teachers? opinions on the Elementary School Math Teaching Program that started to be implemented in 2005 and to assess the program accordingly. Teachers? opinions were evaluated under the sub-dimensions of acquisition, content, process and evaluation. It was tested whether these opinions differ according to the variables of gender, length of service and average classroom size. In addition, teachers? opinions and suggestions regarding the entire program were investigated.As the data collection tool, personal information form was used along with the ?Elementary School Math Program Evaluation Scale? (İMAPDÖ) consisting of 32 items, six of which are related to acquisitions, eight are related to content, eleven are related to the teaching process and seven are related to evaluation. The scale was administered to a total of 52 elementary school math teachers who were employed in the elementary schools within the city centre in the 2009-2010 Academic Year. Descriptive statistics and ANOVA test were used in the analysis of the quantitative data collected. On the other hand, Descriptive analysis method was used for the analysis of the qualitative data.Findings suggest that the teachers have positive opinions regarding the entire program. However, they also suggest that teachers find the projected time to be inadequate in all sub-dimensions, that they find the number of activities in the teaching process to be too high, that their opinions do not differ with respect to gender and average class size whereas they differ with respect to length of service, and that senior teachers? opinions about the program are more positive. The teachers pointed to the student-oriented character of the program and the inadequate amount of the given time as its strongest and weakest aspects, respectively. Besides, the teachers underlined that the questions in workbooks are not equivalent to the questions in central exams, and that there is not a standardized assessment.