Mobilya tasarımını değerlendirmede kullanılan temel kriterlerin kullanıcı algısı açısından önceliklerinin belirlenmesi
Determination of priorities of basic criteria in terms of user perception in furniture design
- Tez No: 287098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında mobilya tasarımını değerlendirmede kullanılan temel kriterlerin kullanıcı algısı açısından önceliklerinin belirlenmesi konu alınmıştır. İlk olarak, kullanıcı ve kullanıcı algısının mobilya tasarımındaki önemi vurgulanmıştır. Kullanıcı ve mobilya ilişkisi açısından mobilyanın kullanıcı için bir eşya ve ürün olarak anlamları incelenmiştir. Daha sonra mobilya tasarımında kullanıcı algısını etkileyen temel kriterler kaynak eserlerden yararlanılarak başlıklar altına toplanmıştır. Mobilya tasarımında temel kriterlerin kullanıcı algısı açısından önceliklerini ve ilişkileri belirlemek için ulusal ve uluslararası öncelikli ve saygın olarak kabul görmüş endüstriyel ürün tasarımı yarışmalarının kriterleri işlevsel, teknik, ekonomik, estetik ve kavramsal kriterler olarak beş ana kriter altında incelenmiş ve bu kriterler doğrultusunda bir anket çalışması hazırlanmıştır. Anket çalışması ile bu kriterlerin algısında öncelikleri sorgulanmıştır. Kullanıcı algısı açısından önemli bulunan kriterler tasarımın değerlendirmesinde önemli bir kaynak oluşturan tasarım yarışmalarının değerlendirme kriterleri ile de bazı noktalarda karşılaştırılmış ve kullanıcının algılama sürecindeki etkilerinin önemi noktasında gösterdiği farklılıklar ve benzerlikleri ile yorumlanmıştır. Son olarak ede edilen veriler ışığında mobilya tasarımında alınan kararların kullanıcı algısı açısından değerlendirilmesinde gereken kriterler ve özellikler üzerine tespitler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the determination of priorities of basic criteria in terms of user perception in furniture design. First of all, the importance of the user and the user perception in furniture design is emphasized. The meaning of furniture as a product and the object is examined in relation with user and the product .Then; the fieldworks in the basic criteria that affect user perception in furniture design were collected from different sources. To set the priorities and the relationships of the basic criteria in terms of user perception in furniture design, the criteria of national and international competitions was analyzed under the five main criteria of functional, technical, economic, aesthetic and conceptual criteria and in accordance with these criteria a questionnaire has been prepared. The questionnaire questioned the priorities of the users' perception. Important criteria in terms of user perception are compared with criteria of design competitions that constitute an important source for the design evaluation and all the data obtained through the research is interpreted in terms of differences and similarities of importance of the effects in the user's perception . Finally, in the light of the gathered data, determinations and suggestions are presented on the necessary criteria and the specifications to be evaluated in terms user perception in evaluation of the decisions taken on furniture d