Alternatif rotalı hücre oluşturma problemlerinin çözümü için yeni bir melez yaklaşım
A new hybrid algorithm to solve the cell formation problem considering multiple process routings
- Tez No: 287097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada alternatif rotalı hücre oluşturma problemlerinin çözümü için parçacık sürü optimizasyonu (PSO) ve sinir ağları temelinde melez bir yaklaşım önerilmiştir. Hücre oluşturma problemi için önerilen bu yaklaşım iki aşamada ele alınmaktadır. Birinci aşamada Parçacık Sürü Optimizasyon yöntemi ile alternatif rotalar belirlenir, daha sonra Rekabetçi Sinir Ağı birinci aşamada belirlenen rotalara göre hücreleri oluşturur. Çalışmanın özgün yanı PSO yönteminde yer alan parçacıkların birim hiperküp çözüm uzayında arama yapmasıdır. Buradaki sürekli değerler, kesikli değerlere dönüştürülerek alternatif rotalar belirlenmektedir. Geliştirilen yaklaşım, literatürde yer alan birçok test problemi için denenerek diğer yöntemlerle karşılaştırma yapılmaktadır. Bu karşılaştırmalar doğrultusunda, problemlerin çoğu için bilinen eniyi değerlere ulaşılırken, bazılarında ise daha iyi sonuçlara elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a hybrid algorithm with Particle Swarm Optimization and Competitive Neural Network is proposed to solve the manufacturing cell formation problem considering multiple process routings for parts. Alternate process routings are selected by Particle Swarm Optimization, after that Competitive Neural Network is working on composing the cells using these selected routes. The main objective of this algorithm is maximizing the Grouping Efficacy. Specific side of this study is particles that inside the PSO method searching in unit hypercube solution space with continuous values. Continuous values are transformed to discrete values for obtaining alternate routes. This approach is tested on the most known problems in literature and compared with other methods. By these comparisons, it is comprehended that this new approach reaches better solution for some of these problems.