Çeşitli tahıl unlarındaki mikotoksijenik fungusların tanımlanarak temel mikotoksin potansiyellerinin araştırılması
Research on identification of mycotoxigenic fungi and main mycotoxin potantial in various cereal flours
  1. Tez No: 287099
  2. Yazar: RASİME ÖZİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN YILMAZ SARIÖZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada Eskişehir/Türkiye'deki marketlerden alınan un örneklerindeki mikotoksijenik fungusların tanımlanması ve temel mikotoksinleri üretme potansiyellerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, 25 farklı un örneği incelenmiş ve 543 küf izole edilmiştir. Küfler diagnostik literatürler kullanılarak geleneksel yöntemler ile cins ve tür seviyesinde identifiye edilmiştir. Kimyasal taksonomi için ince tabaka kromatografi (İTK) yöntemi ile tüm izolatların metabolit profilleri elde edilerek morfolojik identifikasyon sonuçlarını destekleyici olarak kullanılmıştır.Un örneklerinden elde edilen küf izolatlarından mikotoksin üretme yeteneğine sahip olanlar kültürel yöntemler ile taranmış ve 130 adet mikotoksijenik küf belirlenmiştir. Bu izolatların aflatoksinleri (B1,B2,G1,G2) ve okratoksin A'yı üretme yetenekleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) sisteminde ölçülmüştür. Aflatoksin üretme yetenekleri 0,13-10438,00 ng/ml aralığında, okratoksin A ise 3,69-28440,00 ng/g aralığında belirlenmiştir. 32 temsilci mikotoksijenik izolatın içsel transkrip ayırıcı (ITS) bölgeler, beta-tubulin ve kalmodulin gen bölgeleri dizilenmiş ve Aspergillus flavus, A. japonicus, A. tubingensis, A. niger, A. ochraceus, A. alliaceus ve Penicillium viridicatum olarak identifiye edilmiştir.İncelenen tüm un örnekleri söz konusu mikotoksinler yönünden HPLC sisteminde incelenmiştir. 24 örneğin farklı seviyelerde söz konusu mikotoksinleri içerdiği ancak; 3 un örneğinin Türk Gıda Kodeksi sınır değerleri üzerinde aflatoksin, 2 un örneğinin de sınır değerler üzerinde okratoksin A içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of mycotoxigenic fungi in various cereal flours from markets at Eskişehir/Türkiye and their capability of production of main mycotoxin were purposed.For this aim, 25 different flour samples were investigated and 543 mold isolates were obtained. The molds were identified at genus and species level according to traditional identification literatures. Chemotaxonomic data that was obtained metabolite profiles of all of the isolates with thin layer chromatography (TLC) method were used as promoter of morphological identification results. Mycotoxigenic fungi were screened with cultural methods and determined 130 molds as mycotoxigenic. Aflatoxins (B1, B2, G1, G2) and ochratoxin A production properties were measured with high performance liquid chromatography (HPLC) system. Aflatoxin production properties were detected between 0.13-10438.00 ng/ml, ochratoxin A production properties were detected between 3.69-28440.00 ng/g. 32 representative mycotoxigenic isolates were identified as Aspergillus flavus, A. japonicus, A. tubingensis, A. niger, A. ochraceus, A. alliaceus and Penicillium viridicatum with sequencing of internal transcribe spacer (ITS) regions, beta-tubulin and calmodulin gen regions.All of the flour samples were investigated with HPLC system for detection of mycotoxins. In addition to mycotoxin contamination at different levels were detected in 24 flour samples, we were determined 3 flour samples including aflatoxin, 2 flour samples including ochratoxin A above maximum limit values of Turkish Food Codex.