Titanyum köpüklerde yapı-özellik ilişkisi
Structure-property relationship in titanium foams
  1. Tez No: 287106
  2. Yazar: NİHAN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Yüksek gözeneklilikteki malzemeler sıradışı mekanik özellikleri sebebiyle son 10 yılda artan bir ilgi görmektedir. En popüler metalik köpükler arasında ise titanyum (Ti), yüksek mukavemet/ağırlık oranı, mükemmel korozyon direnci ve biyo-uyumluluğu sebebiyle ayrı bir yere sahiptir. Bu doktora tezinde, % 25 - % 75 arasında gözeneklilik, 140 µm ? 2 mm arasında gözenek boyutu ve farklı gözenek şekillerine sahip titanyum köpükler yer tutucu yöntemiyle üretilmiş, süreç ve malzeme değişkenlerinin köpük yapısı üzerindeki etkileri X-ışını mikrotomografisi ve 3 boyutlu görüntü analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sinterleme sırasında gözenek duvarlarının kalınlaştığı tespit edilmiştir. Artan yer tutucu boyutunun paketleme ve sinterleme verimini düşürmesi sebebiyle duvar içi gözenek miktarını arttırdığı gözlenmiştir. Üretilen köpüklerin mezoyapı ? basma davranışı ilişkisi, enerji soğurma kabiliyeti ve gerinim hızı hassasiyeti sistematik şekilde belirlenmiştir. Köpüğün mekanik özellikleri üzerindeki en etken mimari özelliğin gözenek şekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Porous structures have been of interest due to their extraordinary mechanical and functional properties over the past few decades. Titanium and its alloy foams is one of the most popular metallic foams on account of their excellent mechanical properties, chemical stability, and biocompatibility. In this PhD thesis, titanium foams with different pore morphology, pore size and porosity ranging between 140 µm ? 2 mm, 35 ? 75 %, respectively were produced by space holder method. Changes in architectural features such as pore size and cell wall thickness distributions, cell wall porosity, before and after sintering, were investigated by the use of x-ray microtomography. Sintering was found to increase mean cell wall thickness measured due to closure of cell wall pores. Increasing spacer fraction and decreasing spacer size resulted in denser cell walls due to enhancement in compaction and sintering. Effect of foam architecture on mechanical properties, energy absorption capacity and strain-rate sensitivity was investigated systematically. It has been demonstrated that the most significant effect on mechanical properties belongs to cell morphology.