Farklı açlık tokluk rejimi uygulamalarının kış koşullarında Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax)'nin büyüme performansı ve besinsel kompozisyonu üzerine etkisi
The effects of different starvation-refeeding regimes in winter conditions on growth performance and nutritional composition of European sea bass (Dicentrarchus labrax)
  1. Tez No: 287107
  2. Yazar: İLKER ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAŞBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma levrek balıklarının kış koşullarında farklı açlık tokluk rejimi uygulamalarının büyüme performansı ve besinsel kompozisyonu üzerine olan etkilerini değerlendirmek için kurgulanmıştır. Bu amaçla, başlangıç ağırlığı 53,92±0.3 olan 240 adet birey 12 tanka (450 l) stoklanmıştır. Deneme planına göre gruplar; doyana kadar yemleme yapılan kontrol grubu (K), 1 gün aç/1 gün doyana kadar yemleme (A), 1 gün aç/2 gün doyana kadar yemleme (B) ve 1 gün aç/3 gün doyana kadar yemleme (C) grubu olacak şekilde tasarlanmış ve deneme 96 gün sürdürülmüştür. Deneme boyunca su sıcaklığı ortalama 15.7±1.96 oC olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to evaluate of sea bass growth performance and nutritional composition with application of different starvation-re-feeding regimes in winter conditions. For this purpose, 240 individuals with the initial weights of 53.92 ± 0.3, were stocked into 12 tanks (450 l). According to trial the groups were designed as satiation feeding Control; and as 1 day starvation/1 day re-feeding group (A), 1 day starvation/2 days re-feeding group (B) and 1 day starvation/3 days re-feeding group (C), and the trial lasted for 96 days. Average water temperature was 15.7 ± 1.96 ° C throughout the experiment.