Adana ili Çukurova ilçesi aktif yeşil alanlarının nitelik ve nicelik açısından irdelenmesi
Studying the quality and the quantity of active green spaces in Cukurova district in Adana
  1. Tez No: 287109
  2. Yazar: ELVAN ENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Günümüzde hızlı kentleşme, plansız gelişim ve yoğun nüfus artışı yeşil alanlar üzerindeki baskıların artmasına sebep olmaktadır. Giderek azalan yeşil alanlar halkın ihtiyaç ve isteklerine cevap vermekte yetersiz kalmaktadır. Kentlerde bireylerin doğaya olan özlemlerini ve rekreasyon etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri öncelikli alanlar olan aktif yeşil alanların kent içindeki işlevlerini yerine getirebilmeleri için nitelik ve nicelik olarak yeterli olması gerekir. İhtiyaçları karşılayan yeşil alanların oluşabilmesi için bu alanların nitelik ve niceliklerinin saptanarak en uygun biçimde tasarlanması gerekmektedir. Mevcut alanların ise bu nicelik ve niteliklerden sapmalarının belirlenerek düzeltilebilme olasılığı olanların uygun değerlere getirilmesi, bu alanların uygunluk düzeyini artırabilecektir. Bu bağlamda, Adana ilinin Çukurova ilçesinde aktif yeşil alanların nitelik ve niceliklerinin saptanmasında kullanılabilecek ölçütlerin belirlenmesi ve mevcut alanların bu ölçütlere yaklaşımlarının saptanarak geliştirme önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, ağırlıklandırılmış ölçütler yöntemi kullanılmıştır.Çukurova İlçesindeki aktif yeşil alanların nitelik ve nicelikleri değerlendirme ölçütleriyle irdelenmiştir. Çalışma sonucunda araştırma alanındaki aktif yeşil alanların hiçbirinin en yüksek uygunluk sınıfında bulunmadığı, semt parklarının tümünün orta uygunluk sınıfında olduğu, mahalle parklarının %8,33'ünün en düşük, %66,67'sinin düşük, %25'inin orta uygunluk sınıfında olduğu, çocuk oyun alanlarının %2,7'sinin en düşük, %16,23'ünün düşük, %67,56'sının orta, %13,51'inin yüksek uygunluk sınıfında olduğu, spor alanlarının ise %50'sinin düşük, %50'sinin yüksek uygunluk sınıfında olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today rapid urbanization, unplanned development, rapid population growth increases the pressure on green spaces. The ever decreased green spaces has become insufficient to meet public demands. The active green spaces, the places essential for individuals to satisfy their longing for nature and to realize their recreational activities, need to be sufficient in quality and quantity to function in urban areas. To form green spaces to meet the needs, these spaces need to be designed properly by determining their quantity and quality. As to the current spaces, by determining the deviations from the desired quality and quantity, it seems possible to improve the appropriateness level of the places which are likely to be recovered. In this regard, it was aimed to establish the criteria to determine the quality and the quantity of active green spaces in Çukurova district in Adana and determine the closeness of the current spaces to these criteria and to put forward recommendations on recovery. In the study, weighted criteria method was utilized.The quality and the quantity of the green spaces in Çukurova were dealt with in accordance with these criteria. According to the results, it seems that no place within the studied area is suitable to the highest appropriateness level; all the regional parks are at middle appropriateness level, 8,33% of neighborhood parks are the lowest, 66,67 % are low and 25% are middle regarding appropriateness levels; 2,7% of the playgrounds are the lowest, while 16,23% are low, 67,56% are middle and 13,51% are high; half of the sports areas are low, while the other half is high according to appropriateness level.