Vic-dioxim türevi metal kompleks sentezleri ve karbon nanotüp üzerinde metalik depozisyon işleminde kullanılabilirliklerinin araştırılması
Synthesis of vic-dioxime derivative metal complexes and investigation of their metal deposition on carbon nanotubes
- Tez No: 287108
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, karbon nanotüp destekli metal nanopartikül oluşturma işleminde sentezlenen oksim komplekslerinin öncül olarak kullanılabilirlikleri araştırılmış ve benzer çalışmalar incelendiğinde oksim komplekslerinin bu alanda kullanımına rastlanmamıştır. Çalışma kapsamında, öncül olarak kullanılan anti-(4-trifloro metilaniline)glioksim, anti-(4-perflorooktilanilin)glioksim ligandları ile mevcut olan 1,2-siklohekzandiondioksim ve dimetilglioksim ligandlarının Cu(OAc)2.H2O ile tepkimeleri sonucu Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların ve metal komplekslerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektrumları alınarak aydınlatılmıştır. Elde edilen kompleksler ile karbon nanotüp üzerine metalik nanopartikül depozisyon işlemi gerçekleştirilmiş ve karakterizasyon işlemi XRD ile yapılmıştır. Sonuç olarak, öncüllerden flor içerenler ile depozisyon işleminde başarılı sonuçlar alınırken dimetilglioksim ve siklohekzandiondioksim ligandlarıyla hazırlanan öncüllerden olumlu sonuç alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the oxime complexes are used as a precursor in the synthesis of carbon nanotube-supported metal nanoparticles were investigated. In the similar studies, the oxime complexes have not been used this field. For this purpose, vic-dioxime type fluorinated ligands; anti-[(4-trifluoromethyl)aniline] glyoxime (1), anti-[(4-perfluorooktil)aniline] glyoxime (2) and Cu(II) complexes of the fluorinated ligands(1),(2), 1,2-cyclohexanedione dioxime and dimethylglyoxime ligands Cu(II) complexes have been synthesized. Synthesized metal complexes have been used deposition of the metal nano-particles on the nanotubes. The synthesized fluorinated ligands and the metal complexes have been characterized by using 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR. These complexes used in the production of carbon nanotube-supported metallic nanoparticles. The carbon nanotube-supported metallic nanoparticles have been characterized by using XRD. Consequently, successful resuls were achieved with (anti-[(4-trifluoromethyl)aniline]glioksimato)bakır(II), Cu(1L)2; and (anti-[(4-perfluorooktil)aniline]glioksimato)bakır(II) complexes.