Medikal alanda kullanılan LiF:Mg,Ti (TLD-100)'nin dozimetrik özelliklerinin incelenmesi
Investigating the dosimetric properties of LiF:Mg,Ti (TLD-100) used in medicine
- Tez No: 287110
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada medikal alanda yaygın olarak kullanılan ve dozimetrik bir malzeme olan LiF:Mg,Ti (TLD-100)'nin termolüminesans özellikleri incelenmiştir. LiF:Mg,Ti (TLD-100)'ün TL özelliklerinin incelenmesi için Lineer hızlandırıcı ve 60Co kaynağı kullanılarak TLD-100'ün farklı enerjili radyasyon kaynaklarına olan cevabının incelenmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmada öncelikle LiF:Mg,Ti (TLD-100) dozimetreler kalibre edilmiş, dozimetrik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla lineer hızlandırıcıda doz ve enerji cevabına bakılmıştır. Ayrıca farklı enerjilerde elektron demeti kullanarak iyon odası ve TLD ile soğurulmuş doz ölçümleri alınmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre TLD-100 örneklerinin 0,25 Gy ile 2,5 Gy arasında lineer bir doz cevap bölgesine (f(D)=1) sahip olduğu, örneklere 60Co gama kaynağı, 6 MV ve 18 MV'lik x-ışınları ile 2 Gy'lik doz verilmesi sonucu TLD-100'ün 6 MV ve 18 MV'lik x-ışınları ile ışınlanmaları sonucu elde edilen TL şiddetlerinin aynı fakat 60Co kaynağından elde edilen TL şiddetinin farklı olduğu ve böylece TLD-100 dozimetresinin enerji bağımlı olduğu anlaşılmıştır. TLD-100 dozimetreler ile alınan ölçümlerin doğruluğunu araştırmak için iyon odası ile de ölçüm alınmış ve TLD ile alınan ölçümlerin iyon odası ile yaklaşık olarak birbirleri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermoluminescence properties of LiF:Mg,Ti (TLD-100) which is commonly used in medicine as a dosimetric material were investigated. In order to analyse the TL properties of LiF:Mg,Ti (TLD-100), the photons and the electrons with different energies were examined by using linear accelerator and 60Co source. Firstly, LiF:Mg,Ti (TLD-100) dosimeters were calibrated due to calibration factor calculations (CF). Following the calibration studies, the dose and the energy response of the dosimeters were analysed for the purpose of identifying dosimetric properties. The absorbed doses sourced by electron beams in LINAC with different energies were measured by using the ion chamber and TLDs and the results were compared. We have seen that TLD-100 samples have a linear dose response region (f(D)=1) between 0.25 Gy and 2.5 Gy. In the present work, energy response measurements to 2 Gy absorbed dose have been performed for 60Co gamma rays and 6 MV and 18 MV x-rays of the VARIAN LINAC. The results of 6 MV and 18 MV photons are in fairly good agreement with each other than the ones from 1.25 MeV 60Co gamma ray source. Therefore, it was found out that TLD-100 dosimeters are energy dependent. The comparison of TLD and ion chamber measurements was investigated that the results of the two different techniques are in good agreement with radiation dose detections.