Cold aktif alkalin amilaz enzimi üreten Bacillus sp. suşlarının izolasyonu, enzim üretimi, karakterizasyonu ve endüstriyel kullanım olanaklarının araştırılması
Isolation of cold active alkaline amylase producing Bacillus sp. strains, enzyme production, characterization and investigation of industrial applications
  1. Tez No: 287125
  2. Yazar: NİHAN ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Ankara ve Tuz Gölü'nden izole edilen alkalifilik Bacillus sp. suşlarından amilaz enzimi izolasyonu ve karakterizasyonu yapılmıştır. Bu amaçla, enzimin optimum aktivite sıcaklığı ve pH'sı, pH stabilitesi, sıcaklık stabilitesi, SDS-PAGE zimogram analizi ve ince tabaka kromatografisi analizi gerçekleştirilmiştir.Bacillus sp. NCA35 amilaz enziminin moleküler ağırlığı SDS-PAGE zimogram analizinde 205 kDa bulunmuştur. Enzim optimum aktivitesini 25ºC ve pH 8.0'de göstermiştir. Enzim 10-40ºC arasında 30 dakikada aktivitesinin yaklaşık %96'sını korumuştur. Amilaz enzimi 25ºC'de 24 saat süreyle ortalama %53 stabil kalmıştır. Enzimin aktivitesi %3 NaCl'de 60 dakika süre ile %56 korunmuştur. Enzimin aktivitesini %1 ß-merkaptoetanol (%103) indüklerken, 5mM BaCl2, EDTA, CaCl2, NaCl, ZnCl2, MnCl2, 3mM PMSF ve 8M üre, sırasıyla, %27, %42, %35, %43, %40 %36, %41 ve %58 inhibe etmiştir. İnce tabaka kromatografisi analizinde, reaksiyon ürünlerinin glikoz, maltoz ve maltoz türevli oligosakkaritler olduğu bulunmuştur.Bu sonuçlara göre, NCA35 enzimi, soğukta aktif, asido-alkali, termostabil ve pH-stabil özellik göstermektedir. Bu özelliklerinden dolayı NCA35 amilaz enzimi, deterjan, gıda ve içecek endüstrileri ile biyoremediasyon uygulamalarında ve prebiyotik üretiminde kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amylase enzyme from Bacillus sp. strains isolated from Ankara and salt lake was produced and characterized. For this purpose, optimum temperature and pH value, temperature and pH stability, SDS PAGE zymogram analysis and thin layer chramatography analysis of enzyme was investigated.Molecular weight of the enzyme from Bacillus sp. NCA35 was estimated as 205 kDa on SDS-PAGE. The enzyme showed its optimum activity at 25ºC and pH 8.0. The enzyme activity was retained around 96% of the original activity within 30 minutes between 10-40ºC. Enzyme was also stable about %53 at 25oC for 24 hours. The residual enzyme activity was 56% in the presence of 3% NaCl at 60 min.As the ß-mercaptoethanol stimulated the enzyme activity (103%), BaCl2, EDTA, CaCl2, NaCl, ZnCl2, MnCl2 (5mM), PMSF (3mM) and Urea (8M) inhibited the activity to %27, %42, %35, %43, %40 %36, %41 and %58, respectively. Glucose, maltose and maltose-derived oligosaccharide were determined as hydrolysis products by thin layer chromatography.According to these results, NCA35 enzyme shows cold active, acido-alkaline, thermostable and pH-stable properties. Therefore, NCA35 cold active amylase enzyme has the potentials to use in detergents, beverage and food industries, bioremediation applications and prebiotic production.