Afşin-Elbistan linyit sahası Çöllolar sektörünün Netpro/Mine yazılımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the Çöllolar sector of Afşin-Elbistan lignite field by the Netpro/Mine computer program
- Tez No: 287126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Madencilik riski yüksek olan bir faaliyettir. Bir maden yatağının işletme planlarının optimum yapılabilmesi için öncelikle yatağın doğru bir şekilde modellenmesi gerekir. Günümüzde, değişik teknikler kullanarak modelleme yapabilen bilgisayar yazılımları mevcuttur. Bu yazılımlardan bir tanesi de ulusal ve yeni geliştirilmiş olan Netpro/Mine bilgisayar programıdır. Bu çalışmada, Netpro/Mine programı ülkemizin önemli linyit rezervlerinden birine sahip olan Afşin-Elbistan linyit havzasındaki Çöllolar sahasına uygulanmıştır.Bu çalışma bilgisayar programının incelenmesini, linyit sahasına ait sondaj verileri ile bilgisayar programı kullanılarak yatağın jeoistatistiksel değerlendirilmesini, yatağın üç boyutlu dizaynını, blok model oluşturulmasını ve ayrıntılı rezerv hesaplamalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mining is a high risk activity. To make optimum management plans of an ore deposit first the ore deposit must be modeled at the right way. Nowadays there are computer softwares which can make models with use of different techniques. One of these softwares is the national resource and the new developed computer program Netpro/Mine. In this study, the Netpro/Mine program is introduced in the Çöllolar area which belongs to the lignite basin of Afşin-Elbistan and is one of the most important lignite reserves of our county.This study is including the presentation of the computer program, the jeostatistical evaluation of an ore deposit with using of a lignite area data and a computer program, the three dimension design of a deposit, to be forming a block model and the detailed reserve calculations.