Boru hatlarındaki kaynaklı imalat çalışmalarında iş güvenliği risk analizi
Risk assessment of welding works at the pipelines
- Tez No: 287161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) Botaş Ham Petrol Boru Hatlarında Kaynaklı imalat esnasında oluşabilecek riskleri degerlendirmektir. Gerek Botaş Ham Petrol boru hatlarında gerekse Tekfen'in diğer projeleri esnasına Kaynaklı imalatda oluşabilecek riskler degerlendirilmiştir. Kaynak esnasında oluşan gazların insan sağlığına etkileri ve proses esnasında yaşanan kaza ve duruş nedenleri incelenmiştir. BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) Projesi boyunca 2008, 2009 ve 2010 yıllarında meydana gelen duruş ve kayıplar izlenmiştir. Buna göre yıllar bazında Kaza Olabilirlik oranları incelenmiş ve Hata Dağılımları bazında yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the Risks of Welding Works at BTC (Baku-Tblısı-Ceyhan) Botas Crude Oil Pipeline Project. The Risk Assesment of the Welding Works were evaluated both in Tekfen?s Projects and and Botas Crude Oil Pipeline Company. Gas effects on Human Health , accidents and Near Miss Events during Welding Process have been investigated in these projects.We have analysed the stoppage and accidents during the Project Period within 2008, 2009 and 2010. Probability of accident incident rate has been interpreted in terms of error and accident distrubition in the years.