Enerji çeşitliliği ve Gümüşhane ili su potansiyelinin hidroelektrik enerji üretimi yönünden incelenmesi
Hydroelectric energy production potential energy of water in diversity and Gumushane investigation
  1. Tez No: 287178
  2. Yazar: MUHAMMET EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SERKAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, enerji kaynakları hakkında bilgi verilmiş, Gümüşhane ili su potansiyelinin üretebilecek elektrik enerjisinin potansiyel-ihtiyaç değişimi ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Gümüşhane ilindeki derelerin çeşitli kurumlardan alınan bilgiler ve yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz kot ve debi değerleri incelenerek enerji potansiyelleri üzerinde çalışma yapılmıştır.Birinci bölümde; Enerji kaynakları ve Türkiye'nin potansiyel gelişimi genel olarak incelenmiştir.İkinci bölümde; Gümüşhane ilindeki mevcut su potansiyelinin hidrolik ve hidrolojik özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmış olup daha sonra elde edilen verilerlerden bu ilin akarsularının hidroelektrik potansiyelleri hesaplanmıştır.Üçüncü bölümde; Gümüşhane ilinin bir önceki bölümde hesaplanmış olan akarsuların brüt hidroelektrik potansiyelleri ile bulunan toplam potansiyelin değişik oranlarda kullanılabilmesi halinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin karşılanabilirliği araştırılmıştır.Dördüncü ve sonraki bölümde; yapılan çalışmaların sonuçları özetlenerek ileride alınması gereken önlemler konusunda bilimsel yaklaşımlar sunulmuştur. Gümüşhane ilinde brüt potansiyelin % 20-% 30 arasındaki oranlarda kullanıldığında kendi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve ihtiyaç duydukları büyük miktardaki enerjiyi kendi öz kaynaklarından sağlamasının önemi vurgulanmaya çalışılarak, fosil ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının ülkemizin enerji politikasını belirlemede teşkil ettiği önem üzerinde durulmuştur. Kullanılmakta olan konvansiyonel enerji kaynaklarının toplumsal maliyetlerine değinilip, yenilebilir kaynaklar da çeşitli yönleriyle değerlendirilmeye alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research provides information on energy resources, water potential of the province of Gumushane-needed change in the potential of producing electrical energy expressed in detail. Streams of information received from various institutions in the province of Gumushane and jeans and flow values obtained in our study by examining the work has been done on the potential energy.In the first section, the Energy resources and potential development of Turkey in general are examined.The second section, in the province of Gumushane hydraulic and hydrologic characteristics of the existing research on the potential of water is then obtained from the data that has been hydro-electric potential of rivers in this province were calculated.The third section, calculated in the previous section of the rivers in the province of Gumushane with gross hydroelectric potential of the total electrical energy needed in case of potential use in different proportions were investigated affordability.The fourth and the next section, the results of the studies summarized in the scientific approaches to be taken in the future are presented. Gross potential in the province of Gumushane 20% - 30% between the proportions used to meet their own needs.Turkey is a developing country and they need to emphasize the importance of providing large amounts of energy by working in their own resources, the use of fossil and renewable energy sources that constitute important in determining our country's energy policy are emphasized. Değinilip social costs of conventional energy sources in use, the various aspects of renewable resources need to be evaluated.