Bulancak, Dereli ve Tirebolu (Giresun) likenleri üzerine taksonomik incelemeler
Taksonomical investigations of lichens of Bulancak, Dereli and Tirebolu (Giresun)
  1. Tez No: 287192
  2. Yazar: UMAY SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, Bulancak, Dereli ve Tirebolu (Giresun) ilçelerinden liken örnekleri toplanarak geçekleştirilmiştir. Örnekler 21.06.2010-07.08.2010 tarihleri arasında araştırma alanından toplanmıştır. Türlerin tayini; kimyasal testler ve mikroskobik çalışmalar neticesinde elde edilen verilerin literatürlerle karşılaştırılması sonucu yapılmıştır. Yörede, Ascomycota bölümünden 28 familyaya ait 61 genus içerisinde 137 tür, 2 alttür ve 2 varyete, 1likenikol ve 1 likenleşmemiş fungus belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin 29 tanesi Giresun için yeni kayıttır. Ayrıca tespit edilen Cetrelia chicitae Türkiye için yeni kayıttır. Tespit edilen liken taksonlarının familyalara göre dağılışı aşağıdaki gibidir.Arthoniaceae % 1.64, Arthopyreniaceae % 1.64, Acarosporaceae % 6.53, Chrysothricaeae % 1.64, Candelarieaceae % 3.43, Cladoniaceae % 11.4, Collemataceae % 6.53, Graphidaceae % 1.64, Hymeneliaceae % 1.64, Lecanoraceae % 36.04, Lecideaceae % 6.53, Lobariaceae % 4.9, Megasporaceae % 6.53, Nephromataceae % 4.9, Pannariaceae % 1.64, Parmeliaceae % 50.01, Peltigeraceae % 9.8, Pertusariaceae % 4.9, Porpidiaceae % 1.64, Physciaceae % 31.1, Placynthiaceae % 1.64, Ramalinaceae % 3.43, Rhizocarpaceae % 4.9, Stereocaulaceae % 1.64, Teloschistaceae % 18, Thelotremataceae % 1.64, Umbilicariaceae % 4.9, Verrucariaceae % 3.43
Özet (Çeviri)
This study has been performed in Bulancak, Dereli and Tirebolu districts (Giresun). The lichen samples were collected from the study area between 10.07.2010-07.08.2010. The samples were identified by using the results obtained by means of the chemical tests, microscopical and macroscopical studies. In study area 137 species, 2 subspecies and 2 varieties, 1 lichenicolous fungus and 1 non-lichenized fungus in 61 genera, belonging to 28 families under Ascomycota, have been defined. The identified 29 species are the new record for Giresun. In addition, Cetrelia chicitae is the new record for Turkey. In terms of families, percentages of distribution of the species are as follows.Arthoniaceae 1.64%, Arthopyreniaceae 1.64%, Acarosporaceae 6.53%, Chrysothricaeae 1.64%, Candelarieaceae 3.43%, Cladoniaceae 11.4%, Collemataceae 6.53%, Graphidaceae 1.64% , Hymeneliaceae 1.64%, Lecanoraceae 36.04%, Lecideaceae 6.53%, Lobariaceae 4.9%, Megasporaceae 6.53%, Nephromataceae 4.9%, Pannariaceae 1.64%, Parmeliaceae 50.01%, Peltigeraceae 9.8%, Pertusariaceae 4.9%, Porpidiaceae 1.64%, Physciaceae 31.1%, Placynthiaceae 1.64%, Ramalinaceae 3.43%, Rhizocarpaceae 4.9%, Stereocaulaceae 1.64%, Teloschistaceae 18%, Thelotremataceae 1.64%, Umbilicariaceae 4.9%, Verrucariaceae 3.43%